Starostu se ve Vikýřovicích podařilo zvolit až na druhý pokus v pondělí 29. listopadu. Na ustavujícím zasedání 15. listopadu totiž Zdeňka Riedlová, jejíž koalice disponovala sedmi hlasy z patnácti, nezískala potřebnou většinu a druhá strana vlastního kandidáta neměla. Navrhla Petra Božovského z ODS, ten ale funkci odmítl. I zvolený starosta Václav Mazánek patřil ke koalici bývalé starostky.

„Naše strana Za jednotu občanů ji podporovala. Myslím, že svou práci dělala velmi dobře. Bohužel pro nadpoloviční většinu zastupitelů nebyla přijatelná, takže nezbývalo, než zvolit jiné řešení,“ řekl nový starosta.

Proč se osm zastupitelů postavilo proti volbě Zdeňky Riedlová? Vadilo jim, že radu obce v minulosti tvořili jen členové její koalice a že obsadili i post šéfa kontrolního a finančního výboru.

„Teď při povolebních vyjednáváních chtěla Zdeňka Riedlová pro svou koalici tři místa v pětičlenné radě, měla by tedy většinu. To jsme nechtěli přijmout. Požadovali jsme větší podíl na řízení obce. Doufám, že se hrany časem obrousí a budeme všichni spolupracovat,“ uvedla nová místostarostka Vlasta Pazourová z nezávislé kandidátky Jsme tu pro vás.

V nově zvolené radě má teď zastoupení ještě sdružení Pro obec Vikýřovice. Mimo radu stojí ODS, KDU-ČSL, KSČM a Nezávislá volba.

Starosta Václav Mazánek přichází na radnici z podnikatelské sféry. Má zámečnickou firmu se čtyřmi zaměstnanci.

„Po dobu mého působení v čele obce bude firmu řídit moje žena. Ve funkci starosty budu pokračovat v linii mé předchůdkyně, protože obec řídila dobře. Nějakou dobu mi bude ale trvat, než se do celé problematiky dostanu,“ řekl Václav Mazánek. Členem zastupitelstva byl naposledy v předminulém volebním období.

Změnu hlavy obce má za sebou už i Sobotín, Rapotín a Velké Losiny.

Komunální volby 2010 Šumpersko a Jesenicko