Žáci vysázeli v okolí školy pastvu pro včely

Šumperk – Ovocné stromy vysázeli v okolí své školy žáci střední zemědělské školy v Šumperku, kteří jsou členy zdejšího včelařského kroužku. Stromy budou sloužit jako pastva pro včely. Díky dotaci z programu SmartUp Nadace O2 pořídili též květináče a zavlažovací konve.

Mladí včelaři rovněž pro své spolužáky uspořádali cyklus přednášek o životě včel a pozitivním vlivu jejich produktů na lidský organismus.

Včelařský kroužek vznikl na střední zemědělské škole na jaře roku 2015. Jeho členy se stali žáci oborů Ekologie a životní prostředí a Agropodnikání.

„Mladí včelaři se vzdělávají v daném oboru, rozšiřují své odborné znalosti o životě včel a o výrobě včelích produktů," objasnila ředitelka školy Stanislava Beštová.

Rodiče budou závodit v chůzi s kočárky

Mohelnice – Neobvyklý závod se uskuteční v neděli 10. dubna v Mohelnici. Rodiče zde budou soutěžit ve sportovní chůzi s kočárky. Za úkol budou mít překonat v co nejkratším čase stometrovou trať. Akce se uskuteční v Morava Campu u kiosku. Registrace začíná ve 14 hodin, samotný závod startuje o hodinu později.

Lidé s ornitologem budou v přírodě hledat hlasy ptáků

Hanušovice – Ornitologickou vycházku po lesích v okolí Hanušovic pořádá v sobotu 9. dubna pivovar Holba.

Akce začíná v 7.30 hodin u Pivovarského muzea. Zájemce seznámí s různými druhy ptáků a jejich zpěvem ornitolog Zdeněk Vermouzek, který umí rozeznat tři sta hlasů opeřenců.

Okolo půl jedenácté se účastníci vrátí do Pivovarského muzea, kde na ně čeká projekce filmu o ptactvu, zvukové záznamy ptačího zpěvu a přírodovědné kvízy.

Počet účastníků akce je omezený. Místa je nutné rezervovat prostřednictvím e-mailu muzeum@holba.cz nebo na telefonu 724 776 384.

Ve Šléglově půjdou znovu k volbám

Šléglov – Komunální volby čekají letos v létě nejmenší obec v Olomouckém kraji, Šléglov na Šumpersku. Odstoupili zde dva zastupitelé z šesti. Protože na jejich místo už není náhradník a počet zastupitelů klesl pod pět, musí místní zvolit obecní parlament znovu.

Šléglov zažil od posledních voleb na podzim 2014 více veletočů ve vedení obce, než mnohá velká města. Starostou se po volbách stal Zdeněk Císař, už v dubnu 2015 jej však nahradila Dita Pešková.

V září pak Zdeněk Císař a další tři zastupitelé z jeho kandidátky rezignovali. Původně devítičlenný sbor se tak zmenšil na šest osob. Loni v říjnu pak zastupitelstvo rozhodlo podat na bývalého starostu žalobu na náhradu škody v odhadované výši přes osm set tisíc korun.

Petrov láká nové obyvatele

Petrov nad Desnou – Nové rodinné domy mohou v budoucnu vyrůst u nádraží v Petrově. Obec zde pro novou výstavbu připravuje inženýrské sítě. V letošním roce chce v lokalitě dobudovat vodovod, plynovod, veřejné osvětlení a provizorní cestu.

Akce za zhruba pět milionů korun bude letošní největší investicí v obci, která ji celou zaplatí z vlastního rozpočtu. Práce by měla vybraná firma zahájit v květnu, hotová má být v červenci.

Okolí obecního úřadu prokoukne

Petrov nad Desnou – Okolí obecního úřadu v Petrově nad Desnou by mělo změnit podobu k lepšímu. Samospráva chce letos vyměnit přístřešek u zdejší autobusové zastávky, a pokud získá dotaci, opravit též v okolí úřadu rozbité uličky.

Obec zároveň pokračuje v přípravě revitalizace prostoru v okolí úřadu.

Podle zpracované studie by zde měl vzniknout záliv pro autobusy, parkoviště pro návštěvníky úřadu, pošty a samoobsluhy a přechod přes hlavní silnici k mateřské škole Beruška s navazujícími chodníky.

Vikýřovice opraví dvě místní komunikace

Vikýřovice – Rekonstrukci dvou ulic plánují v letošním roce Vikýřovice. Na opravu ulice Za Tratí bude obec žádat o dotaci. Příspěvek může získat maximálně ve výši jednoho milionu korun. V ulici K Lávce bude nejprve potřeba zatrubnit potok, který dnes teče podél cesty.

Obec chce uličku rozšířit. Nyní je příliš úzká, takže jí neprojede popelářské auto. Po rekonstrukci už nebudou muset místní lidé vytahovat popelnice až k hlavní cestě, lépe se jim též bude s auty zajíždět k jejich domům.

Okolí hřiště změní podobu

Vikýřovice – Fotbalové hřiště ve Vikýřovicích a jeho okolí změní podobu. Obec se chystá lokalitu, kde se nachází též hasičská zbrojnice, škola a tělocvična, revitalizovat.

Při sportovních akcích zde schází parkovací místa. Samospráva proto zakoupila pozemek po bývalých stavebninách, na němž má vzniknout záchytné parkoviště. V lokalitě vzniknou rovněž nové chodníky či komunikace.

Součástí záměru je i revitalizace zeleně. Přerostlé a kůrovcem napadené smrky podél hřiště nechá obec skácet. Projektantka zde navrhne výsadbu vhodnějších druhů stromů.

V Jindřichově podepisují petici proti technologii na zpracování odpadů

Jindřichov – Lidé v Jindřichově podepisují petici proti možnému vybudování technologické linky na tepelný rozklad odpadů v areálu bývalé papírny.

K záměru se uskutečnila veřejná diskuse, na níž petici podepsalo bezmála sto šedesát lidí. Petiční archy jsou k dispozici na zdravotním středisku v Jindřichově.

Rapotínští sportovci dostanou nové zázemí

Rapotín – Moderní zázemí budou mít k dispozici sportovci v Rapotíně. Obec u zdejšího hřiště staví novou budovu šaten. Součástí stavby o rozměrech 41 krát 11 metrů bude kromě šaten, sociálního zařízení a zázemí pro sportovce také pokladna, toaleta pro návštěvníky a občerstvení. S hodnotou přesahující devět milionů korun se jedná o největší letošní investici obce Rapotín.

Rapotín opravuje hřbitov

Rapotín – Do oprav svého hřbitova se pustila obec Rapotín. Pohřebiště, které leží na území sousedního Petrova nad Desnou, mělo problémy s obvodovou zdí. Těžké zdivo postavené na nestabilních základech bylo místy narušené.

V těchto místech museli stavbaři zeď zbourat a postavit ji znovu. Ve zbývajících částech zeď podřezali, izolovali proti vlhkosti a injektovali základy. Obnovou prochází rovněž průčelí hřbitova. Na obnově pohřebiště se finančně podílí Rapotín, Vikýřovice a Petrov.

V Jeseníku se utkají mladí horolezci

Jeseník – V malé tělocvičně jesenického gymnázia se v sobotu 16. dubna uskuteční horolezecké závody Jeseník Cup 2016. Jedná se o součást Českého poháru mládeže do čtrnácti let. Soutěžící se utkají ve třech věkových kategoriích. Prezentace se uskuteční od 8 do 9 hodin, samotný závod začíná v 9.30 hodin.

Ve Skorošicích vysadí obecní sad

Skorošice – K neobvyklému kroku se rozhodli představitelé Skorošic. Ve vesnici vysadí obecní ovocný sad. Použijí k tomu peníze, na které mají nárok díky ocenění Zelená stuha. To Skorošice obdržely v roce v roce 2014 v soutěži Obec roku. Na péči o zeleň může samospráva získat až čtyři sta tisíc korun.

Ovoce z obecního sadu chtějí Skorošice zpracovat na mošty pro děti v místní škole. Pokud by se ovoce podařilo uskladnit, mohly by jej děti dostávat celoročně ke svačině.