V pátek 30. července se do Vikýřovic sjeli všichni, kdo letos měli v kraji se soutěží co do činění a předávala se více než dvacítka cen včetně té hlavní. Nechyběla celá krajská reprezentace v čele s hejtmanem Martinem Tesaříkem i starostové šestatřiceti obcí, které se letos v kraji do soutěže přihlásily.

„Konečně jsme prolomili tu hranici. Zatím žádná obec ze Šumperska a Jesenicka titul nezískala. Jsme první,“ řekla starostka Vikýřovic Zdeňka Riedlová (ODS).

Obec podle ní vyhrála díky tomu, že se v programu rozvoje zaměřuje na všechny věkové skupiny svých obyvatel. Pro seniory na příklad vybudovala dům s chráněným bydlením, naopak pro děti postavila letos na horním konci dětské hřiště a přírodní tělocvičnu.

„V té části obce je v poslední době mohutná výstavba rodinných domků. Nechtěli jsme, aby to byl jen satelit a noclehárna. Nabídli jsme pozemek a oslovili nové obyvatele, aby si sami řekli, co na něm chtějí,“ řekla Zdeňka Riedlová.

Připomněla, že za posledních pět let získala obec na různých dotacích 63 milionů korun, tedy v průměru přes dvanáct milionů ročně.

„Bez těchto finančních injekcí bychom neměli šanci tolik investovat. Osobně si nejvíc cením toho, že máme dobudovanou celou infrastrukturu - vodovod, plyn, kanalizaci i kabelovou televizi,“ uvedla starostka.

Vikýřovice stejně jako všechny obce v údolí Desné nemají přirozené centrum, a tak si ho alespoň postupně budují. Má podobu pomyslného trojúhelníku. „Jeden jeho vrchol tvoří sportovně společenský areál s hřištěm a hasičárnou, kde mají klubovny také občanská sdružení, je tu také sídlo rodičovského centra Vikýrek a nová tělocvična,“ řekla Riedlová.

Druhým vrcholem je zámeček - secesní vila z roku 1890, kterou navrhl stejný architekt jako Pavlínin dvůr v Šumperku. Dnes je v ní školka, galerie a keramická dílna.

Za třetí vrchol trojúhelníku považuje starostka obecní úřad. Není to jen sídlo radnice, v budově je knihovna s veřejným internetem a prostor pro jazykové a počítačové kurzy.

Peníze získané na výhru v soutěži Vesnice roku musí obec použít na konkrétní projekt. Zda to bude oprava komunikace, další hřiště, nebo něco jiného, o tom rozhodnou Vikýřovičtí v anketě, kterou obec uspořádá.

V září ji čeká návštěva komise celostátního kola soutěže. Loňský krajský vítěz, vesnice Tučín na Přerovsku, vyhrála i republiku. Soutěž se konala letos už pošestnácté. Vymyslel ji Spolek pro obnovu venkova a vyhlašuje ji společně s ministerstvem pro místní rozvoj, ministerstvem zemědělství a Svazem měst a obcí.

Mezi oceněnými obcemi byla letos i Černá Voda, Skorošice a Velká Kraš na Jesenicku a Dolní Studénky, Sudkov a Libina na Šumpersku.