Do Vikýřovic se podobně jako do dalších obcí v těsném sousedství Šumperku v posledních letech stěhuje řada mladých rodin. Místní samospráva se tak potýká s nedostatkem míst ve své jediné mateřské školce. Zařízení v takzvaném zámečku má kapacitu padesát dětí, na výjimku jej navštěvuje ještě o šest předškoláků více.Budova bývalé hygieny poblíž muzea silnic v jižní části Vikýřovic. Obec ji chce rekonstruovat na mateřskou školku.

„Loni jsme museli odmítnout zhruba patnáct dětí. Týkalo se to jen dětí z Vikýřovic, z jiných obcí nebereme vůbec," řekl starosta Vikýřovic Václav Mazánek.

Samospráva proto na konci roku 2014 koupila budovu bývalé hygieny v jižní části obce poblíž muzea silnic. V objektu, kde kdysi sídlily jesle, vznikne školka pro 24 dětí. Její vybudování by mělo vyjít na patnáct a čtvrt milionu korun, přes třináct milionů chce obec získat z dotací. Práce na přestavbě objektu by měly začít letos v listopadu, první děti by mohly do školky nastoupit v září 2017.

„Počítáme s tím, že budeme přijímat děti od dvou let věku. V mateřské škole by mohly být umístěny i děti z dolní části Rapotína nebo z okraje Nového Malína. Neměl by být problém ji naplnit," dodal starosta Mazánek.

Pro obyvatele jihu Rapotína bude poloha školky lákavá. S Vikýřovicemi zde těsně sousedí.

„Kdybych vozila dítě do nejbližší školky v Rapotíně, měla bych to pět kilometrů. Takhle bych s malým došla pěšky jen pár stovek metrů," řekla mladá Rapotíňanka, která v lokalitě pod Holubím vrchem žije.