Dosud měli vikýřovičtí hasiči k dispozici pouze nevytápěné garáže, ve kterých parkovali techniku.

„Neměli jsme tu žádné sociálky, netekla zde ani voda. Když jsme přijeli ze zásahu, neměli jsme se ani kde umýt. Garáž nebyla zateplená, na zimu jsme museli vypouštět z cisterny vodu," popsal nedostatky starosta Sboru dobrovolných hasičů Vikýřovice Zdeněk Doubrava.

„Když jsme v zimě vyjížděli v noci k zásahu, venku bylo mínus dvacet, v hasičárně to stejné. Oblékat se do ledového oblečení bylo nepříjemné," doplnil velitel zásahové jednotky sboru Jaroslav Škrabal.

Obec nechala původní budovu garáží zateplit a přistavět k ní další část. Nachází se v ní dílna, šatny a hygienické zázemí.

Patro přístavby pak slouží jako klubovna. Objekt je nyní vytápěný, má i novou střechu. Práce vyšly na 4,9 milionu korun.

Investice se nicméně neobešla bez diskusí. Někteří obyvatelé Vikýřovic letos na jaře projevili nesouhlas s rozsahem stavebních prací, kritizovali například vybudování klubovny. Pod petici se tehdy podepsaly zhruba dvě stovky lidí.

Podle starosty Vikýřovic si hasiči nové zázemí zaslouží.

„Těchto chlapů a ženských si vážím. Pro obec dělají hodně nejen po stránce zásahů. I v oblasti společenských akcí patří v obci ke špičce," řekl Václav Mazánek.

Investice do zbrojnice nešla podle jeho slov na úkor jiných akcí.

„Finance si na to letos můžeme dovolit uvolnit. Investice například do komunikací jsou přesně v relaci, jakou obec potřebuje," doplnil starosta Mazánek.