V úterý 1. června zahájí provoz vnitřní i venkovní část termální park ve Velkých Losinách. Kvůli vládním omezením musel mít zavřeno téměř sto padesát dnů.

„Vítáme vládní rozhodnutí, které umožní od pondělí otevřít bazény a wellness centra. Provoz sice bude regulován podle režimových opatření Ministerstva zdravotnictví, ale přesto uděláme maximum pro to, abychom nabídli návštěvníkům maximální komfort, bezpečí a možnost užít si našich skvělých termálních pramenů,“ sdělil jednatel Termálních lázní Velké Losiny Martin Plachý.

Pravděpodobně ve čtvrtek 3. června zahájí provoz krytý bazén v České Vsi.

„Jsme mile překvapeni, že to vláda uspíšila, ale vše jsme směřovali na 14. června. Posun o dva týdny nám trochu rozhodil plán. Musíme ještě rychle udělat nějaké práce,“ řekl ředitel bazénu Roman Michálek.

V příštím týdnu by si měli lidé zaplavat i v aquacentru v Šumperku.

„Pokud se zadaří a všechno půjde, jak má, tak by pravděpodobně mělo otevřít příští týden v pátek. Termín upřesníme začátkem týdne,“ sdělila mluvčí města Šumperka Soňa Singerová.

V Zábřehu budou měnit vzduchotechniku

Krytý bazén naopak neotevřou v Zábřehu. Na venkovní si budou muset lidé týden počkat.

„Na tyto rychlé akce vlády jsme připraveni, ale krytý bazén otevírat nebudeme. Čeká nás kompletní výměna vzduchotechniky v bazénové hale. Máme ji vypuštěnou a čekáme jen na firmu, než započne práce. Venkovní koupaliště už máme napuštěné, probíhají jen dokončovací práce. Otevřeme ale od 7. června, a to především kvůli počasí,“ sdělila provozní Plaveckého areálu Zábřeh Michaela Walterová.

V Mohelnici s odstupem

V případě bazénu v Mohelnici je prakticky jisté, že příští týden zůstane veřejnosti nepřístupný. Zavřeno má od loňského 8. října a je vypuštěný.

„Dělali jsme nějaké úpravy a rekonstrukce a jelikož vláda řekla termín 14. června, spustili jsme tento týden čištění. S vedoucím provozu jsme domluveni že okamžitě, jak vláda rozvolní, začneme napouštět. Ale napouštění bazénu u nás trvá devět až dvanáct dnů,“ popsal jednatel Mohelnického kulturního a sportovního centra Aleš Heidenreich.

Jaké budou platit omezení?

Vláda původně avizovala, že bazény a wellness zpřístupní od půli června. Nejvyšší správní soud nicméně zrušil předpis, kterým stát kvůli epidemii koronaviru uzavřel služby. Koupaliště, sauny, solné jeskyně či wellness budou moci od pondělí 31. května otevřít. Stále však platí řada omezení. V bazénech a na koupalištích bude platit limit jednoho člověka na patnáct metrů čtverečních plochy. V saunách, wellness nebo solných jeskyních bude smět být kapacita naplněna na maximálně třicet procent.

Bazény a wellness musely být s krátkou zimní pauzou uzavřeny od loňského října. Provozovatelům to způsobilo velké ztráty.

„Škody způsobené dlouhodobým uzavřením areálu v tuto chvíli počítáme. Jsou to jednak výpadky tržeb, což představuje zhruba dvacet až třicet milionů korun za těch skoro tři sta dnů zavřeného provozu v loňském a letošním roce. Vedle toho jsou to provozní ztráty, které vznikají nepokrytím nákladů. Za ně budeme žádat kompenzaci po státu. Ty budou někde na úrovni patnácti milionů korun. Provoz nás stál během zavření každý měsíc zhruba milion korun,“ sdělil Martin Plachý.