Rozsudek včera nepadl, soudce Michal Renda jednání po třech hodinách odročil na 6. května.

Většina včerejšího dokazování se týkalo způsobu, jakým tajemník podal žádosti o dovolenou na 2., 7. a 15. května. Starosta Zdeněk Kolář (ODS) mu je totiž zpětně neuznal a označil je za neomluvenou absenci.

„Postupoval jsem obvyklým způsobem. Žádanky byly vloženy na sekretariátu do podpisové knihy, aby je starosta podepsal. Nikdy dřív se nestalo, že by to neudělal. Nic mi neřekl. Teprve koncem měsíce, kdy jsem dovolenky urgoval, řekl, že budou neomluvené,“ řekl před soudem Janhuba.

Starosta naopak řekl, že předchozí dovolené tajemníkovi vždy nejprve ústně schválil. „O těch třech dnech jsem se dozvěděl až dodatečně. Zaměstnanec nemůže jen spoléhat na souhlas s dovolenou. Na sedmého května bych ji rozhodně zamítl, protože se připravovaly podklady pro jednání rady města. A množily se stížnosti radních, že materiály jsou chystány na poslední chvíli,“ uvedl Kolář.

Ve dvou ze sporných dnů Janhuba přednášel na školení pro úředníky státní správy. Absence jsou sice jádrem sporu, ale z dokazování vyplývalo, že konflikt mezi oběma členy vedení radnice byl dlouhodobý.

„Problém s dovolenkami starosta jen účelově využil. Už v únoru tajemníka šikanoval. Mimo jiné mu vytýkal, že poskytuje informace zastupitelům bez ohledu na jejich politickou příslušnost,“ řekl tajemníkův advokát Michal Zahnáš.

Janhuba pak popsal anketu, v níž starosta v červnu zjišťoval, jak je tajemník u zaměstnanců radnice oblíben. Na odpovědi byla připravena v podatelně urna se státním znakem. Anketu starosta vysvětloval jako svou soukromou iniciativu s tím, že žádné organizační změny z ní nevyplynou.

Spor o absence řešilo loni v červnu i zastupitelstvo. Doporučilo starostovi smírné řešení, ten ale reagoval tím, že dal tajemníkovi výpověď.

Janhuba byl ve funkci od roku 1995. „Napětí mezi námi bylo, ale tak radikální postup jsem opravdu nečekal. Důvod netuším. Bylo to pro mě velmi traumatizující. Pracoval jsem předtím se třemi starosty, věřil jsem, že se to urovná,“ řekl Janhuba o přestávce jednání.