Samotní řidiči mohou poukázat na díry, které komplikují lidem jízdu autem, a také vyhrát v soutěži, která letos bude hodnotit i nejpilnější a nejpomalejší krajské cestáře.

Tipy na nerovnosti mohou lidé zasílat celoročně.

Narazíte-li v terénu na výtluk či nevyhovující stav silnice, vytáhněte fotoaparát, vše zaznamenejte a pošlete na internetové stránky www.vymoly.cz.

„Projekt Výmoly umožňuje celoročně, jednoduše a rychle přidávat a kontrolovat výtluky na českých silnicích. Hlavním cílem projektu Výmoly je informovat odpovědné správce silnic o aktuálním stavu výtluk a postupně vytvářet unikátní výstupy a analýzy aktuálního stavu jednotlivých silničních úseků a aktivity jednotlivých správců silnic. Nedílnou součástí projektu je také rozproudit potřebnou veřejnou diskuzi o nevyhovujícím stavu českých silnic,“ uvádí na svých internetových stránkách Výmoly.cz.

Projekt a jeho internetová podoba má být tedy nejen galerií snímků ukazujících kritický stav komunikací, ale také jednoduchým nástrojem pro informování dalších motoristů a hlavně silničářů.

„Pozornost se na silničáře soustředí zpravidla hned po zimě, kdy se objevují ty nejviditelnější díry. Je to pochopitelné, ale není to vůči silničářům vždy objektivní. Sami jsme se tomuto přístupu chtěli vyhnout. Proto upozorňujeme na aktuální výtluky až po určitém čase hájení. Nyní je pro nás nejdůležitější monitorovat, jak adekvátně a rychle reagují silničáři na vzniklé výtluky, jak využívají jaro, léto i podzim na opravy našich silnic. Na silničáře aplikujeme příslovečné “Až se zima zeptá, co jsi dělal v létě“,“ sdělil Petr Čaník, autor jmenovaného projektu.

Vyberou nejhorší díru i nejaktivnější silničáře

Nejhorší díru v republice vybere porota v květnu. Nejaktivnější i nejpomalejší kraj společně s nejaktivnějšími výmoláři a nejaktivnějšími zpravodaji Zelené vlny zapojenými do projektu budou vyhlášeni v listopadu.

Ve hře je dle organizátorů druhého ročníku Výmolů mnoho atraktivních cen, a to i během celého roku. Nejaktivnější kraj od Nadace pojišťovny Generali obdrží dotaci v hodnotě sto tisíc korun.

„Projekt Výmoly nás zaujal již v průběhu minulého roku. Společně s jeho autory jsme se jej pokusili rozšířit o myšlenku zapojení a motivace krajských samospráv, které mají obvykle správu komunikací v gesci. Prostřednictvím projektu Výmoly budou správci silnic informováni o kritických místech přímo od motoristů. Tyto informace by následně silničářům mohly pomoci nejen s identifikací nejhorších silničních výtluků ale také s případnou prioritizací oprav,“ dodal Jiří Cívka, mluvčí uvedené pojišťovny.