Starají se o stezky od Bílé Vody na severu až po Bouzov na jihu. Ze všech značkařských sekcí v republice mají největší území a v něm nejvíc kilometrů. Vedle tohoto prvenství má zdejší odbor ještě jednu zvláštnost.

„Zájemců o práci značkaře je u nás tolik, že si můžeme vybírat. Je to koníček, který člověka polkne. Letos jsme museli vyhlásit stopstav a nové zájemce už nepřibíráme, nebyla by pro ně práce,“ řekl šéf šumperských značkařů David Mičunek.

Značky maluje už čtvrt století a odbor s šedesátkou členů, mezi nimiž jsou studenti i důchodci, od roku 1996 vede. Síť značení se za tu dobu hodně změnila - přibylo zejména tras pro cyklisty a běžecké lyžování

Členy jeho týmu můžete potkat s dřevěnou basičkou s barvami a s velkým batohem na zádech, který skrývá další vybavení: štětce, zahradnické nůžky, pilku, ocelovou škrabku a kartáč, ředidlo, kladivo nebo šablonu na malování značky. Občas batoh zatíží i nové plechové směrovky.

„Stane se, že šestnáct kilometrů po hřebeni z Červenohorského sedla na Ramzovou táhnu třicetikilový batoh a k tomu žebřík přes rameno. Člověk zažije leccos: jednou jsem maloval značku na strom uprostřed pastviny a seběhlo se ke mně celé stádo. Krávy mi šťouchaly čumákem do barev,“ řekl David Mičunek.

Jinde v republice se většinou každý značkař stará stále o stejný úsek, v našem regionu si členové trasy vybírají na jakési veřejné burze a střídají se na nich. Je to zajímavější a navíc nehrozí provozní slepota.

„O atraktivní hřebenové trasy bývá největší zájem, naopak méně oblíbené jsou trasy vedoucí obcemi nebo pracné úseky, kde je nutné vyřezávat křoviny,“ vysvětluje šéf značkařů.

Obnova značení se dělá v tříletých cyklech. Značkař musí celý svěřený úsek projít, přemalovat a doplnit značky, ořezat přečnívající větve. Spreje se neosvědčily, používají se olejové barvy, které schnou 24 hodin..

Značkaři se také podílejí na tvorbě turistických map, budují a opravují haťové chodníky a lávky, starají se o rozcestníky a mapy v terénu, ročně musí vyměnit až čtyři sta plechových směrovek a tabulek. Ty se vyrábějí jednotně pro celou republiku ve firmě v Žamberku. Jedna přijde na dvě stě korun, dalších osmdesát korun jsou náklady na vyvěšení.

Garantovaná životnost směrovky je sedm let, ale na některých místech visí i podstatně déle. Ve městech bývají terčem vandalů, v blízkosti polských hranic se stává, že si je turisté odnášejí jako suvenýr.

Do terénu chodí značkaři ve dvojicích a norma je čtyři až sedm kilometrů denně podle náročnosti trasy. U cyklotras, kde jsou značky ve větších rozestupech, je norma pět až deset kilometrů. Odměna? Dvě stovky na den plus jízdné a stravné.

Je dobré nespoléhat se na pět let staré mapy, protože každým rokem připravují značkaři nové trasy. Loni to byla stezka od Svaté Trojice na nejvyšší vrchol Hanušovické vrchoviny Jeřáb a dál k prameni Tiché Orlice a na Hedeč. Letos je to žlutě značená naučná stezka kolem Bludova a červená trasa od bludovského zámku ke kostelíku pod Hájem.

„Intenzívně jednáme s Lesy ČR a se Správou CHKO Jeseníky o nových trasách v oblasti Dlouhých Strání, kde se změnila situace díky výstavbě lanovky. Loučná nad Desnou chce vyznačit stezku z obce na Vlčí sedlo a Mravenečník a druhou z Koutů na Medvědí horu, Mravenečník, Dlouhé stráně a Františkovu myslivnu,“ informuje David Mičunek.

Přehledný český systém turistického značení platí stát a kraje. Ve světě nemá konkurenci. Podobný, i když podstatně chudší, je jen v sousedním Polsku a na Slovensku. V posledních letech pracují čeští značkaři na objednávku státu i na Ukrajině, v Rumunsku, Chorvatsku a Černé Hoře.

Značkaři Šumperk - Jeseníky

• mají v péči 1590 kilometrů pěších tras
• starají se o 488 km cyklotras a 18 km lyžařských tras
• ročně vymění 400 směrovek a tabulí
• výroba jedné směrovky stojí 200 korun, životnost je asi sedm let
• odbor značkařů má 60 členů
• letos vyznačili dvě nové trasy vedoucí z Bludova

David Mičunek doporučuje méně známé trasy

pro cykloturisty trasu z Javorníku přes Hraničky na Smrk a do Horní Lipové
pro pěšáky trasu s krásnými výhledy z Ostružné po červené značce přes Kronfelzov do Starého Města