S takovým vstřícným návrhem přišla v úterý večer na schůzku se zástupci ostatních stran, kterou sama svolala.

„Když jsem viděla, že moje jméno na postu starosty je pro ostatní nepřijatelné a brání dohodě, tak jsem v zájmu spolupráce ustoupila, abych otevřela dveře široké koalici. Nejde mi o funkci, ale o to, aby v Mohelnici konečně zavládl klid a přestalo dělení na dva tábory,“ uvedla Hamplová.

Míní, že pokud ostatní strany myslely vážně předvolební prohlášení o spolupráci a změně konfrontačního stylu, těžko mohou její nabídku odmítnout.

Součástí návrhu Nezávislých jsou ještě další podmínky. Starosta musí být z řad TOP 09, která získala třetí nejvyšší počet hlasů a má stejně jako ODS tři mandáty z celkových jednadvaceti. Druhý místostarosta, opět neuvolněný, má být z ČSSD a v radě města by byl ještě jeden zástupce lidovců a Věcí veřejných.

ODS by se vzhledem k propadu hlasů v letošních volbách neměla podle Hamplové čtyři roky na vládě v Mohelnici podílet. Dostala by ale důležitý post předsedy kontrolního výboru, finanční výbor by vedl někdo z KSČM.

Na schůzku s Nezávislými přišli v úterý večer jen vyjednavači TOP 09 a Věcí veřejných. Sociálním a občanským demokratům návrh vzápětí tlumočili.

„Jana Hamplová tím obratem hodně překvapila, je to pozitivní změna a krok k dohodě, jen s ním přišla dost pozdě, což budí rozpaky a nedůvěru. Předtím trvala na funkci starosty a čtyřech radních,“ řekl Pavel Kuba z ČSSD.

Lídr TOP 09 Igor Machálek zatím nechtěl návrh komentovat. „Ještě o něm budeme jednat. Předběžný závěr jsme si už udělali, ale nebudu ho sdělovat dřív, než s ním seznámím Nezávislé,“ řekl Machálek.

Jasně proti jsou oba zástupci Věci veřejné, kteří trvají na funkci starosty pro dvojku své kandidátky Aleše Miketu. „Od Jany Hamplové nemůžeme brát žádnou nabídku vážně. Vyzývá nás k jednání a zároveň nás pomlouvá v tisku, jací jsme amatéři. A vedení naší strany oznámila, že chceme spolupracovat s KSČM a že Aleš Miketa nebydlí v Mohelnici. Musel jsem na ústředí strany vysvětlovat, že to není pravda,“ řekl lídr véčkařů Martin Vaňourek.

Jana Hamplová tvrdí, že v oznámení jen reagovala na dotazy několika starostů kandidujících za VV v obcích, s nimiž jako advokátka spolupracuje.

„Ptali se, co je to za lidi, kteří v Mohelnici reprezentují Věci veřejné. Po pravdě jsem jim sdělila, že Martin Vaňourek byl už u republikánů, v ODS a u Moravanů, že Aleš Miketa má ve městě jen formálně nahlášené trvalé bydliště, ale žije v Žadlovicích, a že jeho strana v Mohelnici bude asi muset spolupracovat s KSČM, protože bez nás většinovou koalici dohromady nedá,“ uvedla Hamplová.

TOP 09, Věci veřejné, ODS a ČSSD uzavřely už před týdnem koaliční čtyřdohodu. Dohromady mají ale jen deset mandátů. A pokud nepřesvědčí lidovce, aby se odklonili od Nezávislých, musela by čtyřkoalice opravdu počítat s podporou komunistů, aby získala křehkou většinu 12 hlasů.

Odpověď na svůj návrh má Jana Hamplová dostat ve čtvrtek do 18 hodin. Zatím je téměř jisté jedno: jako trvala předchozích dvanáct let válka mezi skupinou Jany Hamplové a ODS, tak se teď rýsují nové nesmiřitelné tábory. Na jedné straně fronty Nezávislí, na druhé Věci veřejné.

Komunální volby 2010 Šumpersko a Jesenicko