Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se týká celého Olomouckého kraje, kde meteorologové varují před silným větrem s nárazy kolem 70 kilometrů v hodině.

Na jihu Šumperska, západě Olomoucka a na Prostějovsku však podle předpovědi foukne ještě silněji. Nárazy mohou mít až 90 kilometrů v hodině.

Vítr může lámat větve stromů, což může způsobit problémy na silnicích nebo v zásobování elektřinou. Při silných poryvech větru mohou mít řidiči problémy při řízení vozidla.

Lidé by měli dávat pozor při pohybu venku. Hrozí nebezpečí úrazů uvolněnými předměty, zlomenými větvemi nebo vyvracenými stromy.

Meteorologové vydali na sobotu 11. března 2023 pro Olomoucký kraj výstrahu před silným a v části regionu velmi silným větrem.Meteorologové vydali na sobotu 11. března 2023 pro Olomoucký kraj výstrahu před silným a v části regionu velmi silným větrem.Zdroj: CHMI

Doporučuje se zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky.

„Neparkovat zejména v okolí starších budov, v blízkosti větších stromů a vysokých stožárů. Nechodit do lesa a nepřibližovat se k spadlým drátům elektrického vedení. V případě nutnosti jízdy jet maximálně opatrně a pomalu. Na horách omezit vycházení a nevydávat se na túry,“ upozorňují meteorologové.

V horských oblastech se mohou v souvislosti se silným větrem tvořit sněhové jazyky.