Cestující na trati 293 chodí zpravidla k vlaku pěšky. Autobusová doprava není v údolí Desné s tou železniční až na výjimky provázána.

Kdo by chtěl přijet na nádraží autem a v cestě pokračovat vlakem, nemá zase k dispozici vhodné parkoviště. To by se mělo změnit.

„Železnice ze Šumperku do Koutů je páteř. K ní se budeme snažit svážet cestující autobusy i osobní dopravou," nastínil předseda Svazku obcí údolí Desné Pavel Žerníček.

U nádraží v Koutech, Velkých Losinách a Petrově by podle této představy měly vzniknout terminály, které lidem umožní pohodlně přestoupit z osobního auta či autobusu do vlaku.

Na ten u petrovského nádraží už má Svazek vypracovanou studii.

„Na vybudování takových terminálů, respektive parkovišť, se uvolnily velké částky. Krytí z dotací je až pětaosmdesát procent," řekl Pavel Žerníček.

Konečná až pod sjezdovkou

Ve hře stále zůstává možnost prodloužení podhorské trati.

Konečná by nově nebyla na nádraží v Koutech, ale o několik stovek metrů dál v rekreačním areálu. Tím ročně projdou desítky tisíc lidí.

„Na prodloužení trati máme vypracovánu studii a jsme schopni velmi rychle zareagovat. Když jsme předběžně jednali na ministerstvu dopravy nebo na Státním fondu dopravní infrastruktury, v prodloužení bychom teoreticky mohli pokračovat v roce 2018," uvedl Pavel Žerníček.

„Co se týká prodloužení trati, nechci nic slibovat. U všech těchto staveb je to o ekonomice. Pokud bude vycházet, určitě se budeme snažit tuto věc řešit," řekl náměstek ministra dopravy Milan Feranec.

Začátek většího projektu?

Ani nová konečná pod kouteckými sjezdovkami by nemusela být navždy zastávkou poslední.

Mluvit se začíná o možnosti budoucího pokračování trati tunelem pod Červenohorským sedlem do Jeseníku.

„Doufám, že elektrizace je začátek nějakého většího projektu. Možná se dočkáme i železničního tunelu," poznamenal starosta Jeseníku Adam Kalous.

Nová trať by byla čtvrtou dopravní spojnicí šumperského a jesenického okresu.

„Když nyní opravujeme silnici na Červenohorské sedlo a máme zavřenou trať přes Ramzovou, určitě by byla dobrá myšlenka mít další alternativu spojení s Jesenickem," podotkl Jaroslav Tomík, ředitel organizace KIDSOK, která v Olomouckém kraji koordinuje veřejnou dopravu.

Zachovat volný prostor

Podle předsedy svazku Pavla Žerníčka je důležité zachovat volný prostor, kterým by mohla dráha vést.

„Připravuje se aktualizace krajského územního plánu. Snažili jsme se dávat připomínky, aby v něm zůstal zachován koridor pro možné pokračování silnice číslo 44 včetně železnice," řekl Pavel Žerníček.

„Jakmile území zastavíme, už je tam nikdy nikdo nevybuduje," dodal.