Vlaky kvůli sněhovým závějím nejezdily mezi Vidnavou a Javorníkem ve Slezsku a mezi Vidnavou a Velkou Kraší. Pracovníci Správy železniční dopravní cesty bojovali s masami sněhu na kolejích. Museli nasadit sněhovou frézu. V půl jedné odpoledne se obě tratě podařilo znovu zprůjezdnit. Do té doby cestující přepravovaly náhradní autobusy.

Až několikahodinové zpoždění nabíraly včera od rána vlaky na hlavní trati z Prahy ve směru na Olomouc.

„Zpoždění na hlavní trati způsobily stromy, které neunesly tíhu sněhu a spadly na trolejové vedení a koleje v úseku mezi Kolínem a Pardubicemi. Od půl páté ráno byla v tomto úseku na hodinu zcela přerušena doprava, protože jsme museli vypnout trolejové vedení nad oběma kolejemi. Od půl šesté do jedenácti hodin se pak jezdilo jen po jedné koleji,“ vysvětlil mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla.

Rychlíky a vlaky Intercity a Eurocity z Prahy směrem na Olomouc tak nabíraly zpoždění v řádech mnoha desítek minut, protože na velmi frekventované trati musely čekat na příjezd protijedoucích vlaků.

Například vlak Eurocity 143 Odra, který podle jízdního řádu odjíždí ze Zábřehu na Moravě krátce před půl devátou ráno, odjel v pondělí s více než dvouhodinovým zpožděním.

„Jedu do Ostravy na zkoušku, ale má to tak velké zpoždění, že to stejně nestihnu, takže se asi vrátím zpátky do Šumperka,“ komentoval zpoždění svého vlaku student Jiří Malý ze Šumperka.

Podobně na tom byly i další vlaky ve směru od Prahy. Například rychlík Emil Zátopek z Prahy do Vsetína nabral zpoždění více než tři a půl hodiny. Místo ve čtvrt na dvanáct odjížděl ze Zábřehu až před třetí hodinou odpoledne.

Zpoždění téměř dvě a půl hodiny nabral i mezinárodní vlak Eurocity z Prahy do Varšavy. Osobní vlaky jezdily většinou včas nebo jen s minimálním zpožděním.

České dráhy kvůli problémům v dopravě posílily směny na nádražích.

„Důležité je, aby cestující dostali maximální množství informací. Proto jsme posílili směny o informátory a pokladní. Pokud nastanou takové problémy v dopravě, hledáme vždy operativní řešení, abychom cestující přepravili tam, kam potřebují, co nejdříve. Některé rychlíky a vlaky vyšší kvality proto mimořádně zastavovaly i ve stanicích, které běžně projíždějí. O víkendu také mimořádně stavělo v některých dalších stanicích Pendolino, které mohli cestující použít bez příplatku,“ řekla mluvčí Českých drah pro Moravu Kateřina Šubová.

Cestujícím, kteří se rozhodnou, že kvůli zpoždění dál nepojedou, vracejí České dráhy jízdné.

„Pokud se cestující i při minimálním zpoždění třeba pět minut rozhodne, že dál nepojede, vrátíme mu jízdné za neprojetý úsek. Pokud se rozhodne ze stejného důvodu vrátit, přepravíme ho do jeho výchozí stanice zdarma,“ uvedla Šubová.

Pracovníci Českých drah nabádají cestující, aby se před cestou na nádraží informovali o aktuální situaci na internetových stránkách www.cd.cz/mimoradnosti nebo na zákaznické lince 840 112 113. Informace pro cestující jsou zde dostupné non stop ve třech světových jazycích.

Aktuální informace o zpoždění lze získat pomocí služby on-line poloha vlaku, která je dostupná na internetových stránkách www.cd.cz/poloha, případně http://kam.mff.cuni.cz/~babilon/zponline a pomocí SMS služeb jednotlivých mobilních operátorů.