Bývalé vedení obce se do tojhoto projektu podporovaném Evropskou unií zapojilo před téměř třemi lety. Jeho cílem bylo dát šanci těm, kterým se nedaří najít uplatnění na pracovním trhu.

Šest nových pracovních míst získali dlouhodobě nezaměstnaní, Romové, handicapovaní, drogově či alkoholově závislí a lidé nad padesát let.

Už vlastní dvanáctiprocentní podíl v téměř čtyřmilionovém projektu byl pro obec, která ročně hospodaří s necelými čtyřmi miliony korun, obrovskou zátěží. Letošní rok bude ještě obtížnější.

„Projekt v červnu končí. My musíme dodržet podmínku dotace a držet pracovní místa dalších deset měsíců. Od července až do dubna příštího roku musíme lidi z projektu zaměstnat na náklady obce. Tato částka se vyšplhá přes šest set tisíc korun,“ povzdechl si starosta Vlčic Josef Fojtek (nez.).

Šestice zaměstnanců na druhou stranu odvedla pro vesnici velký kus práce. Pracovníci například osvobodili od z náletových dřevin zámecký park, který je chloubou Vlčic.

Pro obec s minimálním rozpočtem je ale udržení šesti pracovních míst velkým soustem. V současné době totiž na ně nejsou v obecní kase peníze na mzdy.

„Máme z toho těžkou hlavu,“ přiznal starosta. Jedinou možností, jak podmínky smlouvy dodržet, je čekat, o kolik se díky změně v systému rozdělování daní zvýší obci rozpočet.

„Podle našich odhadů to má být kolem čtyři sta dvaceti tisíc korun. Když tyto finanční prostředky půjdou na úhradu mezd, tak už nezbudou peníze prakticky na nic jiného,“ dodal Fojtek.