Vylitá koryta řek, potůčků a splaveniny z polí zalily velkou oblast Jesenicka. Pod vodou se ocitla většina území Staré Červené Vody, kde povodeň neušetřila ani studny. Rostislav Reinold měl na zahradě půl metru vody, která se mu přes zdi natlačila i do domu. „Voda se nedá pít, je kalná. Studnu odčerpáváme, ale stále se plní vodou,“ řekl Reinold. Podobně je na tom v současnosti také Juliana Schuchová ze stejné obce. „Tady to bylo jako jedno jezero. Voda byla jak močůvka, to se pít nedalo. Studnu jsme už dvakrát vyčerpali, chlorovali, ale stále není v pořádku,“ popsala Schuchová. Pro pitnou vodu chodí k synovi, který je napojený na obecní vodovod. Dobytek napájí vodou z potoku.

Nic než jen čerpání a trpělivost. To radí také pracovníci životního prostředí z Městského úřadu Jeseník. „Voda se přes okres jen přehnala, studně nebyly dlouho zaplavené, takže postup na vyčištění není složitý,“ řekl Lumír Proske z odboru životního prostředí.

„Čerpání je základ a musí se několikrát opakovat, aby se spodní voda propláchla a pročistila. Každopádně pak všem doporučuji, aby si nechali udělat rozbor a nějakou dobu vodu sledovali, protože voda v tocích klesá postupně a nečistoty mohou dotéct se zpožděním,“ dodal Proske.