Vodovody a kanalizace Jesenicka mají za sebou největší investici v dějinách regionu.

Půl miliardy korun z evropských fondů a státní kasy získaly na projekt budování vodovodních a odpadních řadů, na rekonstrukci starého vedení a modernizaci čistírny odpadních vod v České Vsi.

Se slavnostním zakončením projektu přichází i hořké vystřízlivění. „Zavázali jsme se, že do roku 2010 nepřekročí cena vodného a stočného padesát korun bez daně z přidané hodnoty. Potom však zvedneme cenu o deset korun. Přesto jsme v porovnání s jinými městy prakticky nejlevnější,“ uvedl vedoucí projektu Jan Lón. Lón přitom netají důvody, kvůli kterým ke zdražení musejí vodovody a kanalizace přistoupit.

Každou investici provází prostá ekonomická reprodukce majetku. Jenže dříve se do ní započítávaly jen vlastní prostředky. Dotace z Evropské unie z toho byly vyjmuty. Nyní se musejí započítávat i tyto peníze. Pak je obrovský rozdíl, jestli se odpisuje jen dvacet procent z konečné ceny, nebo celá částka. V případě Vodovodů a kanalizací se musí podle nového nařízení projevit na ceně vodného a stočného půl miliardy korun.

Za vše přitom může český stát. „Je to podraz státních organizací. Komise Evropské unie nám tuhle nutnost tvrdila už v červnu 2002. Náš stát s tím přišel až nyní,“ upozornil Lón na změnu pravidel uprostřed hry.

Podle něj má přitom započítávání celé částky logiku. „Každé zařízení bude po čase potřebovat obnovit a Evropská unie nechce, abychom po čase opět stáli s nataženou dlaní. Na obnovu si musíme sami vydělat, ale stát nás na to neupozornil,“ vysvětlil Lón.

Přestože zdražování je nepříjemná věc, obyvatel Jeseníku a okolních obcí se zase tolik nedotkne. Hůře na tom budou malé obce, které v posledních letech díky evropským financím postavily stavby za stovky milionů korun.

„My půl miliardy rozpustíme do obrovského množství vody. Malé obce spotřebují méně vody a při tak velkých dotacích se lidé na vesnicích musejí připravit na zdražení o třicet i čtyřicet korun,“ dodal Lón.