Olomoucký kraj uvolnil na rekonstrukci střechy devět a půl milionu korun. Práce na střeše chod muzea neohrožují.

Vodní tvrz postavená ve třináctém století je ukázkou vyspělé středověké architektury. Řemeslníci postupně odkrývají střechu a mění špatné trámy, které jsou z poloviny osmnáctého století.

„Trám, který na sobě nesl datum s rokem 1751, jsme už odnesli k historikům do depozitáře,“ prozradila ředitelka muzea Veronika Rybová.

Řemeslníci používají při práci techniku starých mistrů. „Zvláštní a úžasná je výměna krovů, které byly vyhnilé. Kvůli jednomu špatnému kusu musíme rozložit třeba celou stolici. Dáváme sem zpět tesané trámy, které spojujeme bez hřebíků klasickými tesařskými spoji,“ popsal práci Josef Paleček.

K práci starých mistrů má jen slova chvály. „Je to bez chyby precizní práce a my se jí chceme přiblížit,“ řekl Paleček.

Kvůli zakázce dokonce poslal své muže na speciální školení. Jeho lidé na střechu postupně kladou smrkové šindele. Pokrýt musí celkem tisíc metrů čtverečních.

Krovy a celý prostor nad muzeem jsou podle ředitelky tak zajímavé, že zvažuje možnost zpřístupnění celého místa.

„Ráda bych půdní prostor využila pro výstavní účely, ale zřejmě bude problém v zatížení. Ráda bych ale alespoň po malých skupinkách vodila návštěvníky pod střechu. Ten prostor je nádherný,“ řekla Rybová.

Oprava střechy chod muzea neohrožuje. Přesun museli udělat muzejníci jen kvůli dvěma výstavám. Průzkum prokázal špatný stav trámů nad výstavní síní, která se od patnáctého září musí na dva měsíc zavřít. Výstava fotografií vážek se tak přesune do Rytířského sálu a výstava fotografií o Jemenu na příští rok.