„Na poslední chvíli se omluvila dvě rakouská družstva, ale jinak se počet účastníků oproti minulým letům výrazně nemění," sdělil mluvčí závodu Pavel Pazdera.

Survival znamená schopnost přežít. Armádní Winter Survival je vytrvalostní víceboj simulující činnost vojenské hlídky v neznámém zimním horském terénu. Soutěží tříčlenná družstva, která se musejí vypořádat s náročnými disciplínami a prokázat víc než jen fyzickou zdatnost a výdrž. Do značné míry hraje roli schopnost improvizace, kreativita a také je nutná týmová spolupráce.

„Winter Survival v podstatě ověřuje dovednosti, které voják potřebuje v zimních podmínkách. Účastníci závodu musejí spoléhat jen na své schopnosti, není povolena žádná moderní technika. Při orientaci v rozlehlém prostoru například mají k dispozici pouze mapy a buzoly. Navigaci ani jiné přístroje používat nemohou," dodal Pavel Pazdera. Dodal, že z velké části také záleží na štěstí a důležitým faktorem je také počasí.

„Ve vyšších polohách Jeseníků je sníh, což umožňuje pohyb na lyžích. Pokud je ale sněhu málo, je to náročnější. Lyže si totiž vojáci musejí nést, což znamená další kila zátěže navíc," vysvětlil Pavel Pazdera.

Soutěžící čekají dlouhé přesuny členitým terénem Jeseníků s veškerou výbavou. Kromě plnění řady úkolů a přežití je součástí soutěže také lezení na skalách, překonávání vodních toků a umělých překážek, absolvování dráhy s prvky vojenských dovedností, úkoly ze zdravovědy a střelba. Nedílnou součástí je i nouzové přespání ve volné přírodě. To v minulých letech vojáci absolvovali pokaždé, i když teploty padaly extrémně pod bod mrazu.

Z české armády se mistrovství účastní družstva z pozemních a vzdušných sil, vojenské policie a vojenských škol. S nimi poměřují své schopnosti také vojáci z Německa, Slovenska a Polska.

Vytrvalostní závod Winter Survival pořádá Generální štáb Armády ČR a organizačně ho zabezpečuje Univerzita obrany v Brně.