Disciplíny bude v horách plnit na šest desítek českých a zahraničních vojáků. ČTK to dnes řekl mluvčí závodu Pavel Pazdera.

Na vojáky letos čekají přesuny členitým terénem podle mapy, sjezdové a běžecké lyžování, biatlonový závod na sněžnicích, vojenské lezení, ale i střelba. Překonávat budou také vodní toky a umělé překážky, přepravovat budou i raněného člena týmu a nouzově přespávat ve volné přírodě. Pořadatelé klání pro ně letos připravili i některé novinky.

„Letos přicházíme s novinkou nazvanou dráha bojovníka. Každý člen bude muset projít uměle vytvořenou překážkovou dráhou s využitím prvků jako jsou stromy a skály a plnit jednotlivé úkoly. Zařazeny zde budou i prvky boje z blízka v rámci boje muže proti muži," uvedl Pazdera.

Podotkl, že rozšířena bude i disciplína záchrany a vyprošťování vojáků zasypaných v lavině. „Figurant bude opravdu zavalen pod sněhem, závodníci jej budou muset najít, vyhrabat a poskytnout mu první pomoc," doplnil mluvčí závodu.

Víceboj tříčlenných družstev v podstatě simuluje činnost vojenské hlídky v neznámém zimním horském terénu a od závodníků vyžaduje vysokou úroveň individuálních schopností a dovedností, stejně jako týmovou spolupráci.

„Cílem armádního závodu je mimo jiné zúročení a prověření praktických zkušeností vojáků z vojenského výcviku a speciální tělesné přípravy. Půjde o cvičení, které bude velmi psychicky a fyzicky náročné," dodal Pazdera.

Náročnost závodu potvrzuje i to, že každoročně klání vzdá několik družstev.

Mezinárodní Mistrovství Armády České republiky v zimním přírodním víceboji s názvem Winter Survival 2011, které se letos v Jeseníkách koná již posedmnácté, se uskuteční ve dnech 30. ledna až 4. února.