Nejvýraznější baštou ČSSD je Zlatohorsko, kde získali sociální demokraté téměř polovinu všech hlasů. Nejdrtivější vítězství (59,36 procenta) zaznamenali v Loučné nad Desnou, kde za ně kandidoval i místní starosta Pavel Martínek.

„Voliči ocenili, že jsme získali hodně peněz na investice a že je to v obci vidět. A politiky by neměla prodávat volební kampaň na mítincích (ty voliče spíš odpuzují), ale dlouhodobá práce,“ řekl Martínek a dodal, že na krajské úrovni by preferoval koalici ČSSD s ODS.

ODS bodovala lépe než v celém kraji zejména v Šumperku, kde dostala 26 procent, a v Javorníku (27,5 %). Výrazně vyhrála v Dubicku nebo Ostružné.

KDU-ČSL si lépe než v kraji vedla na Zábřežsku, kde dostala 12,23 procenta hlasů. Bodovala v Bílé Vodě a Vápenné, vyhrála v Horních Studénkách, Jedlí, Chromči nebo Písařově.

Baštou KSČM je Hanušovicko, kde si komunisté připsali 24,9 procenta, tedy o devět víc než v celém kraji. Volby vyhráli v Kosově, Mírově, v Rudě, Zborově a na Malé Moravě.

Další strany se do krajského parlamentu neprobojovaly, ale v našich okresech pětiprocentní hranici některé z nich překonaly. Nezávislí starostové pro kraj bodovali se 7,63 procenty na Zlatohorsku, v celém okrese Jeseník dostali 6,52 procenta. NEZÁVISLÍ zaujali voliče zejména na Mohelnicku; přímo v Mohelnici dostali přes osm procent hlasů.

Volební účast 36,09 na Jesenicku a 36,9 na Šumperskuzůstala nepatrně za krajským průměrem, zato proti krajským volbám před čtyřmi lety byla v obou okresech o více než deset procent vyšší.

Na Mohelnicku a v části Zábřežska lidé volili také nového senátora. Šanci využilo 37,88 procenta voličů, účast byla tedy o 16 procent vyšší než před šesti lety. Do druhého kola postoupil v obvodu č. 66 Olomouc Karel Korytář (ČSSD) a Vítězslav Vavroušek (ODS), ale v našem regionu výrazně bodovali místní kandidáti.

Přímo v Zábřehu vyhrál první kolo s přehledem místní lékař a zastupitel Jiří Černý (KSČM). Přes 30 procent hlasů získal nejen v Zábřehu, ale i v řadě okolních obcí. „V situaci, která teď ve městě panuje, mě velmi těší, jak lidé hlasovali. Asi na mě mají jiný názor než někteří radní a zastupitelé, kteří tvrdí, že se mnou nemohou spolupracovat,“ řekl Černý.

V Lošticích vyhrál místní starosta Ctirad Lolek (NEZ/DEM), ve městě dostal 30,72 procenta hlasů. Kandidátka NEZÁVISLÝCH, mohelnická zastupitelka Jana Hamplová, skončila přímo v Mohelnici druhá za Korytářem.

Do Senátu mohli volit i vězni na Mírově, podmínkou bylo trvalé bydliště v senátním obvodu č. 66. „K zapsání do zvláštního seznamu se přihlásilo třináct vězňů, nakonec volili jen čtyři,“ řekla zapisovatelka mírovské volební komise Helena Kočárová.

Výsledek voleb do krajského zastupitelstva

Celý Olomoucký kraj:
ČSSD 39,78 %
ODS 20,34 %
KSČM 15,80 %
KDU-ČSL 8,75 %

Okres Šumperk
ČSSD 37,06 %
ODS 20,17 %
KSČM 18,20 %
KDU-ČSL 8,95 %

Okres Jeseník
ČSSD 42,61 %
ODS 18,02 %
KSČM 16,11 %
KDU-ČSL 6,82 %

Účast voličů

Celý Olomoucký kraj: 38,50 % (v roce 2004: 28,44 %)
Okres Šumperk: 36,90 % (v roce 2004: 28,35 %)
Okres Jeseník: 36,09 % (v roce 2004: 26,69 %)

Zvolení zastupitelé kraje z okresů Šumperk a Jeseník:

ČSSD
Eva Pavličíková, starostka, Vidnava
Pavel Martínek, starosta, Loučná nad Desnou
Alexandr Kaňovský, manažer, Jeseník
Karel Crhonek, pedagog, Zábřeh
Zdeněk Muroň, ekonom, Šumperk
Petr Mimra, lesní inženýr, Javorník
Vladimír Mikulec, starosta, Rapotín

ODS
Josef Sobotík, starosta, Dubicko
Petr Polášek, krajský radní, Javorník
Marek Zaplektal, místostarosta, Šumperk
Stanislav Linhart, podnikatel, Leština

KSČM
Miroslava Vlčková, důchodkyně, Sobotín
Josef Janíček, zaměst. obec. úřadu, Ruda nad Moravou
Alena Hlavešová, advokátka, Šumperk

KDU-ČSL
František Kubíček, člen rady kraje, Písařov