Ve 14 hodin odstartovaly historicky páté volby do zastupitelstva Olomouckého kraje.
Od nejsevernějšího cípu Jesenicka po tu nejjižnější část přerovského okresu se hlasuje v celkem 401 obcích.
Do večera okolo 13 procent
Možnost vybrat si zástupce, kteří budou v příštích čtyřech letech rozhodovat o dalším směřování kraje, zatím voliče na Šumpersku a Jesenicku příliš neláká.
Jde přitom o hodně. V kompetenci krajských zastupitelů je třeba dopravní obslužnost obcí a měst, zdravotnictví, střední školy nebo silnice druhých a třetích tříd.
Ze čtyřech největších měst regionu přišlo zatím nejvíc lidí k volebním urnám v Zábřehu.
V osmnáct hodin tady svůj hlas odevzdalo přibližně třináct a půl procenta voličů.
„Účast je zhruba stejná ve všech okrscích, liší se maximálně o procento," řekla Barbora Šmoldasová z Městského úřadu v Zábřehu.
V Jeseníku přišlo k páteční osmnácté hodině volit necelých třináct procent voličů.
Nejnižší účast, jen 8,15 procenta, zaznamenal okrsek ve středu města, v němž leží i místní radnice.
„Účast zde zkresluje to, že na volebních seznamech jsou v tomto okrsku zapsáni občané s trvalým pobytem na radnici. Pokud nepřijdou k volbám, snižuje to účast," sdělil Miroslav Kučera z Městského úřadu Jeseník.
V Šumperku jsou dostupná čísla k sedmnácté hodině, kdy své hlasy odevzdalo 12,2 procenta voličů.
Největší zájem hlásila volební komise z okrsku číslo 23, který sídlí ve firmě Dols v Nemocniční ulici. Za první tři hodiny zde odvolilo osmnáct procent voličů.
„Uvidíme, jaká nakonec bude volební účast, ale tradičně chodí více lidí volit v pátek než v sobotu," řekla vedoucí správního oddělení šumperské radnice Olga Breitzetelová.
Také v Šumperku zkresluje údaje v jednom z okrsků fakt, že v něm jsou zapsáni lidé s úřední adresou na radnici.
Mohelnice: Jen každý desátý
Zatím nejmenší zájem voličů hlásí Mohelnice.
Za první tři hodiny tady přišel hlasovat jen každý desátý člověk.
„Nejvyšší účast – kolem osmnácti procent – je zatím v okrsku, který sídlí na základní umělecké škole. Obecně ale krajské volby nemívají takovou účast jako komunální. Hodně lidí také přišlo při volbách prezidenta, protože to bylo poprvé, co si mohli vybrat hlavu státu," konstatovala vedoucí odboru kanceláře tajemníka mohelnické radnice Olga Špundová.
V minulých krajských volbách přišlo na Šumpersku volit více než pětatřicet procent lidí, na Jesenicku asi o půl procenta méně. Před čtyřmi lety ale lidé kromě krajské reprezentace také vybírali svého zástupce v Senátu.
V Hanušovicích mají u uren nejlepší vodu
Lehká vůně sladu voliče provázela v hanušovickém pivovaru Holba, kde se v administrativní budově nachází volební místnost okrsku číslo tři.
Poněkud nesourodě působí státní vlajka, pod kterou se nacházejí komíny přepravek s pivem.
Místnost, která je nyní vybavena plentami i urnou, jindy slouží k občerstvení turistů na populárních exkurzích. Vybavena je i výčepem. Půllitr zlatého moku ale voličům nikdo nenatočí, ochutnat mohou maximálně výbornou pivovarskou vodu, která teče z kohoutku.
„Dříve se volilo v bývalé škole, která byla později přestavěna na pivovarskou restauraci. Tady ale máme zřejmě nejlepší vodu ze všech volebních místností," řekl člen volební komise Lukáš Ludvík.
Jak s úsměvem dodala jeho kolegyně, půllitr pivka by zřejmě byl pro řadu lidí dostatečnou motivací přijít ke krajským volbám. Nicméně to nejde.
Do areálu pivovaru by mělo dorazit 722 voličů, hodinu po otevření volební místnosti jich přišlo zhruba dvacet.
Mezi nimi i někteří zaměstnanci pivovaru, kteří přišli obálku do urny hodit hned po skončení směny.
„Možná to více lidí nechává na sobotu, ani my jsme ještě nevolili, nakonec času máme dost," řekla Jana Talábová.
Čas při čekání na voliče členové komise tráví různě, ti mladší většinou hledí na displeje mobilních telefonů, starší mívají většinou s sebou knížku.
Volební místnost v hasičské zbrojnici v Šumperku – Temenici. Autor: DENÍK/Petr Krňávek
Zbrojnice měla premiéru, Florián musel na zem
Poprvé se konaly volby v hasičské zbrojnici v Temenici. Na základně hasičů se sice volilo i dříve, ale jen do doby, než město nechalo starou zbrojnici zbourat a postavilo novou budovu. Nová zasedačka tak zažila svou volební premiéru a pestrobarevná soška svatého Floriána, patrona hasičů, putovala dočasně ze stolu na zem.
„Ve staré budově byla volební místnost větší, ale bylo to tam omšelé. Tady máme přepych, je tu krásná nová kuchyň, kde si můžeme ohřát jídlo nebo si uvařit kávu. Mají to zde pěkné," řekla zapisovatelka Eliška Černohorská, která ve volebních komisích zasedá od roku 1993.
Při minulých volbách voliči z temenického okrsku ještě mířili do sálu nedaleké restaurace Zelený strom, což prý bylo prostředí méně důstojné.
„Někteří to pak spojili s návštěvou pivnice, jiní si zase odskočili z lokálu zavolit. Tady ve zbrojnici je alespoň klid," dodala Eliška Černohorská.
Živo by ovšem bylo, pokud by se hasičům rozezněl poplach. Poloprofesionální jednotka totiž musí k události vyrazit do několika minut.
„Volby nás nijak neomezují, komise má vyhrazenou zasedací místnost s kuchyňkou, ostatní prostory jsou zamčené a kluci od nich mají univerzální klíče," vysvětlil velitel temenických hasičů Pavel Koutný.
Do temenické zbrojnice by mělo podle seznamu dorazit přes šest stovek voličů, podle odhadu zapisovatelky Elišky Černohorské to ale bude zhruba desetina, maximálně dvacet procent.
Většinou se totiž jedná o obyvatele sídlištního komplexu ve Finské ulici, kde žije řada mladých rodin. Ty prý volby příliš nezajímají.
„Chodí spíše starší, jednu paní dokonce pamatuji již deset let a vždy chodí jako první hned ve dvě hodiny," dodala zapisovatelka
Na Mírově vězni nevolí
Na rozdíl od parlamentních nebo prezidentských voleb tentokrát komise s přenosnou urnou nezamíří do jedné z nejpřísněji střežených věznic na Mírově. Zákon totiž odsouzeným ve výkonu trestu znemožňuje volit do zastupitelstev krajů.
„Za splnění dalších podmínek mohou volit pouze osoby ve výkonu vazby nebo zabezpečovací detence. Vzhledem k tomu, že se v naší věznici žádné takové osoby nenacházejí, nebude se tedy žádný odsouzený z naší věznice voleb účastnit," sdělil zástupce ředitele mírovské věznice Roman Mišák.
Věznice na hradě Mírov na Šumpersku patří k nejtěžším káznicím v České republice. Zdejším asi nejslavnějším vězněm je Jiří Kajínek, kterému se z ní v roce 2000 podařilo uprchnout.
Volí se i v restauracích a továrnách
Volební místnosti nejsou pouze ve školách, ale například i v restauračních zařízeních. S cestou do hospody mohou volby spojit lidé v Bílém Potoku, Kunčicích, Libivé nebo v Lipové-lázních na Šumpersku. Volební místnosti zde sídlí přímo v restauracích.
Daleko to na pivo nemají ani voliči v Jindřichově na Šumpersku. Hospoda a obecní úřad s volební místností zde sídlí v jedné budově. Sportovně založení voliči naopak mohou spojit svou občanskou povinnost s tělesnou relaxací v Zábřehu. Volební místnost se nachází na zdejším bazénu.
Na Šumpersku a Jesenicku mohou někteří lidé hlasovat také hned, jakmile opustí své pracoviště. Šest volebních místností se v tomto regionu nachází přímo v areálech továren. Například v České Vsi je umístěna v závodu Řetězárna, ve Vápenné ve společenském sále firmy Omya, v Šumperku v závodu Pramet Tools. V Hanušovicích se volební místnost nachází v pivovaru.
Dva odstoupili a dva byli odvoláni
Na seznamech kandidátů v krajských volbách ubyla čtyři jména. Jde o kandidáty z koalice Ne ilegální imigraci – peníze raději pro naše děti.
„Dva kandidáti byli odvoláni a dva odstoupili sami," potvrdil Peter Garláthy z Krajského úřadu Olomouckého kraje.
„Informace o tom, že tito lidé už nekandidují, jsou vyvěšeny ve všech volebních místnostech. Kde jsme byli na kontrole, byla tato informace zveřejněna," doplnil Garláthy.
Hlasuje se o kraji, senátu i větrnících
O novém složení krajského "parlamentu" voliči rozhodují v pátek 7. a v sobotu 8. října. Vybírat mohou z celkem 21 kandidátek stran a hnutí. SEZNAM ZDE
Na Olomoucku (obvod 61) si lidé také současně vyberou nového senátora. Post obhajuje Martin Tesařík z ČSSD, do souboje s ním jde dalších osm uchazečů o místo v horní komoře. PŘEHLED ZDE
V Protivanově na Prostějovsku přidali ke krajským volbám i referendum.
V něm, by se měli obyvatelé městyse vyjádřit, zda souhlasí s tím, aby zastupitelé podpořili výstavbu dalších větrných elektráren v okolí.
Kdy lze volitVolební místnosti se otevřely v pátek ve 14 hodin, zavřou se tradičně ve 22 hodin. V sobotu bude možné hlasovat od osmi ráno do druhé hodiny odpoledne.
Pak začne sčítání hlasů, neoficiální výsledky voleb by mohly být známy kolem 18. hodiny.
Jak dopadly minulé krajské volby?
V říjnu 2012 získala nejvíce hlasů v Olomouckém kraji sociální demokracie tažená Jiřím Rozbořilem, o kousek za ní skončila KSČM.
Tyto dvě strany nakonec po rychlých jednáních vytvořily levicovou vládní koalici, ČSSD komunistům v krajské radě přenechala dvě křesla.
Krajská koalice po minulých volbách 2012: zleva lídr KSČM Alexander Černý, tehdejší lídr ČSSD a nový hejtman Jiří Rozbořil a jeho komunistický náměstek Zdeněk Švec. Autor: DENÍK/Jiří Kopáč
Určitým překvapením voleb před čtyřmi roky byla bronzová příčka Koalice pro Olomoucký kraj (KDU ČSL + Strana zelených) s lídrem Marianem Jurečkou, která o prsa předběhla ODS vedenou Markétou Záleskou.
Hejtmanem se stal Jiří Rozbořil, který v čele kraje vystřídal svého stranického kolegu Martina Tesaříka.
Rozbořil byl loni na podzim obviněn v souvislosti s tzv. olomouckou korupční kauzou Vidkun. Křeslo hejtmana tehdy sice uhájil, v letošních volbách ale již nekandiduje.
Volby do olomouckého krajského zastupitelstva 2012
1. ČSSD: 26,7 % (47 238 hlasů)
2. KSČM: 22,82 % (40 379 hlasů)
3. Koalice pro Olomoucký kraj společně se starosty: 11 % (19 459 hlasů)
4. ODS: 10,91 % (19 308 hlasů)
5. TOP 09 a Starostové pro Olomoucký kraj: 6,16 % (10 905 hlasů)
6. NEZÁVISLÍ získali 4,95 % a do zastupitelstva se nedostali
55 křesel v zastupitelstvi bylo rozděleno takto:
ČSSD – 19, KSČM – 16, Koalice pro OK – 8, ODS – 8, TOP 09 a Starostové – 4