Je to bída. Asi tak popisují zapisovatelé a předsedové volebních komisí zájem Olomoučanů o eurovolby.

Jako by snad voliči využívali toho, že Česká republika má jako jediný z osmadvaceti států Evropské unie volby roztažené do dvou dnů a nechávali hlasování na sobotu.

V 19.50 hlásil olomoucký okrsek číslo 41 ani ne desetinovou účast.

„Máme 817 voličů, dosud jich přišlo 74, to je devět procent. Účast je strašně slabá, lidé nechodí, dnes tedy vůbec," sdělil předseda komise Zdeněk Machalíček z volební místnosti na Základní škole Heyrovského.

Stejný stav měli deset minut nato i na Slovanském gymnáziu.

„71 voličů ze 743. Lidé courají, k večer ale už to není nic moc. Odpoledne ještě voliči chodili, mladí i staří. Voličský průkaz máme jeden a to se ještě týká člena komise," řekla zapisovatelka devatenáctého okrsku Lenka Smékalová.

Kdo spadá pod čtyřiatřicátý okrsek a šel volit na gymnázium Čajkovského, mohl si ověřit, že ani tam se fronty před plentou nestojí. Zapisovatelka hlásila desetiprocentní ú­čast.

Ve Slavoníně a Nemilanech vypadl proud

Výpadek proudu zkomplikoval průběh eurovoleb v olomouckých částech Slavonín a Nedvězí. Vše nakonec ale dobře dopadlo. O případu první informovala ČTK.

Zřejmě šlo o následek silného větru.

„Co jsme slyšeli, spadl ve Slavoníně strom na trafostanici a nastala porucha. Měli jsme tmu, už nám ale z magistrátu poslali náhradní zdroj světla, takže máme lampu a agregát," popsala nečekanou nepříjemnost předsedkyně volební komise Vlastimila Cigánková.

Komisaři strávili odpoledne s telefonem u ucha, když volali na energetické závody.

„Ty ale moc nespolupracovaly, call centrum jim pořád hlásilo, ať nezavěšují, že jsou v pořadí," řekla vedoucí odboru správního a legislativního Krajského úřadu Olomouckého kraje Marie Mazánková.

Připomněla, že v minulosti už bylo například potřeba pracovat se svíčkami.

Nicméně je vždy potřeba vyřešit situaci v souladu se zákonem. Volby se sice přerušit dají, ale maximálně na hodinu," sdělila vedoucí.

Odvolí patnáct lidí, i s komisí

Pouze tři lidé přišli v pátek odpoledne do filmařského karavanu, který po léta slouží v Arnolticích, místní části Huzové, jako volební místnost. Na seznamu je přitom sto sedmnáct jmen.

„Je to bída. Dneska už asi nikdo nepřijde," poznamenala Ivana Biedermannová, předsedkyně volební komise v Arnolticích, v pátek krátce před devatenáctou hodinou.

„Dneska už nepřijede ani žádný autobus, ze kterého se tady většinou voliči zastavují. Když odvolí komise, což jsou čtyři lidé, tipuji, že celkem odhlasuje tak patnáct lidí, a to možná přeháním," poznamenala Ivana Biedermannová.

Paseka večer: šest procent

Vůbec největší volební účast při posledních volbách do Evropského parlamentu v roce 2009 měly v okrese Olomouc Suchonice. Přišlo tam přes jedenapadesát procent voličů.

„Dosud odvolilo šestnáct lidí ze sto čtyřiceti pěti," uvedla starostka Jitka Růžičková.

V místnosti členky komise pojídají domácí koláče a čeká na ně také večeře, kterou pro ně připravila obec.

„Mohou si vybrat buď svíčkovou, nebo řízek s bramborovým salátem," řekla Jitka Růžičková.

Obec Bílsko na Litovelsku při posledních eurovolbách měla také vysokou volební účast, a to přes čtyřicet procent. Během prvních pěti hodin voleb do Evropského parlamentu dorazilo pouhých devět voličů.

„To je šest procent," vypočítal Tomáš Karásek, předseda volební komise v Bílsku.

Šedesát odevzdaných obálek měla k devatenácté hodině urna v Kulturním domě v Pasece na Uničovsku.

„Z celkového počtu tisíc dvacet šesti lidí je to šest procent," sdělil předseda volební komise Jaroslav Brachtl.

Přišla jsem proto, že volím celé roky

Hned po čtrnácté hodině dorazili první voliči na základní školu sv. Voršily v Olomouci.

„Jedeme pryč, tak jsme přišli, jakmile to šlo. Jasno jsme měli dopředu, takže volební kalkulačkou jsme si pomáhat nemuseli. Nicméně jsme si prošli všechny kandidátky," řekli manželé Tomáš a Anežka Benešovi.

Přesně ve dvě hodiny odpoledne se otevřely volební místnosti i ve Velké Bystřici na Olomoucku, místní směřují do tamní Základní školy. Mezi prvními přišla do urny vhodit svůj hlas i Marie Hošková.

„Přišla jsem proto, že volím celé roky, s manželem jsme to vždy považovali za důležité a nutné. Jako Moravanka, jsem volila osmnáctku, stranu Moravanů," sdělila vitální seniorka.

„Ono to stejně nedopadne a vyhraje někdo jiný, ale mohla jsem říct svůj názor," poznamenala žena.

Odborníci odhadují, že ani letošní účast voličů nebude příliš vysoká. Marie Hošková za tím vidí hlavně zklamání lidí z politiky.

„Lidé už ničemu nevěří. Za pětadvacet let jsou normální, obyčejní lidi úplně zklamaní. Nemají důvěru," doplnila žena.

Ve Velké Bystřici kromě eurovoleb mají současně i referendum o zachování školky

Ve Velké Bystřici kromě eurovoleb mají současně i referendum o zachování školky. VÍCE ZDE… Foto: DENÍK/Petra Pášová

Výsledky až v neděli v noci

V pátek se volí od 14 do 22 hodiny, v sobotu od 8 do 14 hodiny. První výsledky budou známy před nedělní půlnocí, až se uzavřou volební místnosti v Itálii, poslední členském státu Evropské unie.

První den eurovoleb je možné hlasovat do 22 hodiny, v sobotu pak od 8 do 14 hodin.

Strany a hnutí mají vždy jednu kandidátní listinu v celé zemi, mezi stejnými jmény tedy vybírají lidé na východě Moravy i západě Čech.

Na volebním lístku je možné preferenčně zakroužkovat maximálně dva kandidáty.

JAK VOLIT? I KANDIDÁTI STRAN z OL.KRAJE