Stal jste se vítězem voleb, což svědčí o velké podpoře šumperských voličů. Bylo to pro vás překvapení?
Ano. Myslím si, že muselo být těžké nepodlehnout té záplavě výmyslů, bizarních konstrukcí a nesmyslné agresivity. Děkuji všem, kdo to zvládli a dali nám hlas.

Jak jste zmínil, předvolební kampaň byla při posledních komunálních volbách poněkud vyostřená. Co jste v ní považoval za nejméně férové?
Byla to jedna velká obludnost, které měla jediný důsledek. Odradila od voleb další procenta lidí. Pokud budeme takto pokračovat a budeme tvrdit, že tohle je normální, že hrubá urážka a pomluva se může používat bez obav z trestu, protože přece komunální politici nejsou „obyčejní"  lidé a musí to všechno vydržet, tak se bude důvěra a účast voličů celkově dále snižovat. A bude se také snižovat chuť slušných lidí takový očistec podstoupit, což je stejně smutné a možná ještě horší.

V zastupitelstvu se objeví řada nových lidí, kteří s komunální politikou zkušenosti nemají. Jak s nimi probíhají koaliční jednání?
V tuto chvíli jsme na začátku, postupně se budeme snažit mluvit se všemi, kdo o slušnou komunikaci stojí a ptát se na jejich postoje, názory a požadavky. Cílem je dohodnout co nejstabilnější spolupráci pro příští čtyři roky. Bude to těžší ne jindy, na scénu vstupují zcela nové postoje a zájmy než dosud.

Hodně lidí Vás kritizovalo, že po zvolení do senátu „sedíte na dvou židlích" jako senátor i starosta. Dají se obě funkce opravdu bez problémů skloubit?
Myslím, že v podstatě nikomu nevadí, že dělám dvě funkce. Spíše to, že z nich plynou dva příjmy. Doufal jsem, že hejtmani dodrží, co proklamovali a předloží zákon, který by měl tuto situaci řešit s tím, že by druhá funkce byla vykonávána v režimu, který se nazývá „ neuvolněný". Příjem z této funkce je pak omezen. Bylo by to úplně stejné, jako když má někdo svoje běžné zaměstnání a k tomu „starostuje", což jsou stovky případů v naší zemi. Opakovaně jsem takovému řešení vyslovil podporu a jsem připraven pro takový zákon hlasovat.

Některé strany si dali do volebních programů boj s hazardem. Pokud nebude schválena nová legislativa, je šance počet heren ve městě zredukovat?
Doufejme, že ano. Neznám ještě přesné znění nového zákona, který nyní projednává vláda. V něm by měla být pravomoc obcí jasně vymezena. V současné době jsou všechna opatření pouze proklamativní. Co můžeme udělat hned, je nedovolit provoz hazardu v budovách města. Myslím, že na ukončení hazardu v budově divadla je celková shoda.

Jaké problémy by se podle Vás v následujících čtyřech letech měly ve městě řešit?
V nejbližší době bude rozkopáno několik ulic, protože je třeba dořešit rekonstrukci kanalizace, což je akce VHZ.  Následně samozřejmě opravit jejich povrchy, to již bude úkolem města. Čeká nás rekonstrukce zimního stadionu, plaveckého bazénu a rekonstrukce Základní školy  T.G. Masaryka na knihovnu a sídlo Centra bakalářských studií. Kromě toho dokončení revitalizace parků a zeleně a dokončení povrchů komunikací na doteku centra. Osobně vnímám jako problém čistotu ve městě a chtěl bych se tomuto problému intenzivně věnovat. I když po zrušení veřejné služby ústavním soudem jsme ztratili desítky pracovních sil, které se touto činností mohly zabývat.