To se jim ale nepodařilo. Podle lídryně Nezávislých Jany Zwyrtek Hamplové byla příčinou neúspěchu nenávistná kampaň proti straně.

Jak byste okomentovala výsledky voleb v Mohelnici?
Výsledky voleb v Mohelnici jsou důkazem, že slušnost a korektní kampaň může stěží uspět proti kampani anonymů a lživých či nekorektních výroků. Považujeme to za velmi negativní signál dnešní společnosti. Kdysi když jsem bojovala s tehdejším starostou Ladislavem Kavříkem, tak mně lidé říkali, že jsem jako Johanka z Arku, ale já si tak nepřipadala. Teprve teď se jim podařilo mě upálit jako tu Johanku z Arku.

Co podle vás zapříčinilo výsledek Nezávislých?
Podle našeho názoru je dán zejména dvěma hlavními okolnostmi. Tou první je naše rozhodnutí z dubna minulého roku, kdy jsme dali přednost zájmům Mohelnice před nabízejícím se „sobeckým" zájmem strany, a přestože jsme mohli přihlížet rozpadu tehdejší koalice až na samé dno, ujali jsme se řízení města v krizi a v nepřátelském prostředí.

Co bylo tou další okolností?
Druhá okolnost byla masivní agresivní kampaň proti nám, a to včetně četných anonymů, které někdo šířil po Mohelnici a proti nimž jsme neměli obrany. Nikdo se od nich k našemu údivu ani nedistancoval, a volební strany, zejména TOP 09, Mohelnická demokracie a Věci veřejné, je posilovaly další agresivní kampaní právě proti Nezávislým a podobnou rétorikou. Pokud se několik „supů" vrhne na svou kořist tímto způsobem, ta to málokdy přežije. Znechutilo to nepochybně mnoho voličů a zapříčinilo nízkou účast.

Bylo podle vás chybou, že se Nezávislí loni na jaře ujali vedení města?
Byla to sice chyba, protože na troskách tehdejší koalice jsme dnes možná mohli volby vyhrát výrazněji než Mohelnická demokracie vedená Pavlem Kubou, ale nebyla to chyba pro Mohelnici. Tu to tehdy zachránilo před totálním rozpadem všeho rozhodování. To hodnotíme i zpětně jako odpovědný přístup, byť to patrně zapříčinilo to, že v těchto volbách jsme neuspěli zdaleka tak, jak jsme očekávali a jak by si Nezávislí zasloužili.

Nelitujete toho, že jste se rozhodli vést neútočnou kampaň a proti různým anonymům a pomluvám jste se důrazněji nebránili?
Přes výsledek voleb svého rozhodnutí na soupeře neútočit a vést pozitivní kampaň nelitujeme, protože z této kampaně máme i zpětně dobrý pocit. Nikdy nebudeme volit jinou formu.

Co říkáte na výrazný úspěch Mohelnické demokracie v čele s Pavlem Kubou?
Výrazný úspěch Pavla Kuby a jeho uskupení považujeme za velmi vážnou hrozbu pro Mohelnici zejména pro osobní vlastnosti Pavla Kuby, který je velmi konfliktním člověkem. Přesto očekáváme, že převezme funkci starosty města, jíž se doposud vyhýbal, a to se vší odpovědností, která k ní patří – jako to dokázali Nezávislí v dubnu 2013 v mnohem horší situaci. S výsledkem, kterého dosáhla Mohelnická demokracie a s ní každý její zvolený zastupitel přebírá toto uskupení nejvyšší díl odpovědnosti za řízení města. My předpokládáme, že zvolení kandidáti si toho jsou plně vědomi, seznámí se ihned s agendou města, s problémy, které před námi stojí, a že budou rozhodovat skutečně o tom, co vědí, sami si ověří, nastudují a budou znát, tedy ne tak, že jim někdo doporučí, jak mají hlasovat.

Budete jako opozice hlídat každý jejich krok?
V zastupitelstvu budeme teď možná ještě víc důležití než za dob starostování Ladislava Kavříka. Vedení města budeme hlídat a kontrolovat. Klademe si za svůj hlavní úkol setrvat na svých zásadách, bránit skupinovým zájmům a v detailech se přesvědčovat o tom, že zastupitelé vědí, o čem a proč hlasují, a že tedy Mohelnická demokracie není jen nahodile ustanovenou skupinou pro zájmy Pavla Kuby a jeho přátel. To je totiž důvod, proč se o Mohelnici tentokrát skutečně bojíme. Kromě toho hrozí, že za nějakou dobu tady bude obdobná situace jako po minulých volbách.

Je pro vás osobně neúspěch Nezávislých velkým zklamáním?
Občané tak rozhodli a my to respektujeme. Já se budu moci alespoň naplno věnovat své práci a profesi, ve které jsem dobrá.