Důvodem byla SMS zpráva, kterou dostala od lídra konkurenční strany Věci veřejné Martina Vaňourka. „Jasně, máme noční střelby a máme super terče – jednu kandidátku,“ zněla poslední zpráva na závěr delší komunikace mobilním telefonem.

„Text mě velmi zaskočil. Mohlo by to vypadat jako nemístný vtip. Ale v situaci, kdy se obecně ví o angažmá pisatele v armádě, a kdy jednání o koalici jsou velmi napjatá právě kvůli působení Věcí veřejných na mohelnické scéně, musím přiznat, že mi nebylo dobře po těle,“ uvedla Hamplová.

Mluvčí šumperské policie Miloslav Svatoň potvrdil, že policie oznámení obdržela a že šetří, zda nedošlo k protiprávnímu jednání.

Martin Vaňourek nad krokem politické rivalky kroutí hlavou. „Samozřejmě to byl žert, vždyť na konci té SMS byl smajlík. Vystřelit si přece můžu z kohokoliv,“ řekl Vaňourek.

Připomněl, že Jana Hamplová je jako budoucí starostka Mohelnice pro Věci veřejné naprosto nepřijatelná už proto, že je úzce spojena s minulými spory a konflikty v zastupitelstvu.

„Do zastupitelstva se dostali lidé nespojeni s konfrontační minulostí a oba bývalé protipóly je třeba vyřadit. U ODS o tom rozhodli sami voliči, protože bývalý starosta Ladislav Kavřík zvolen nebyl. Jana Hamplová zůstala,“ uvedl Vaňourek. Je přesvědčen, že oznámení na policii je důsledkem nervozity z toho, že se koaliční jednání Nezávislým nedaří tak, jak si díky svému volebnímu výsledku představovali.

Hamplová z podobné nervozity obviňuje druhou stranu. „To, co se nemusí zdát, že je myšleno vážně, náhle vážné být může. Skutečně nevím, kam až je někdo schopen zajít, když mu jeho plány nevyjdou. Nicméně od snahy vytvořit koalici neustoupím ani pod podobným tlakem,“ uvedla Hamplová.

Zatímco Nezávislí s Janou Hamplovou v čele disponují sedmi mandáty, Věci veřejné získaly mandáty dva a nabízejí také kandidáta na post starosty - Aleše Miketu. Miketa i Hamplová byli před osmi lety na kandidátce ČSSD. Miketa ji v únoru 2004 v zastupitelstvu nahradil poté, co se vzdala mandátu na protest proti způsobu vládnutí tehdejší koalice.

„V situaci, kdy jsem jedinou osobou, která zástupci Věcí veřejných překáží v cestě do křesla starosty, je SMS, kterou mi pan Vaňourek poslal, vážná věc. Veškeré zlehčování musí jít stranou,“ míní Jana Hamplová, která v Mohelnici získala absolutně nejvyšší počet hlasů.

Ani to jí ale k vládnutí na radnici nemusí stačit. Je možné, že se proti ní zbývající strany spojí. Důležitou roli v jednání má TOP 09, která získala tři mandáty stejně jako ODS.

„Už máme jasný názor na sestavení koalice, ale zveřejníme ho až poté, co s ním seznámíme naše partnery, tedy nejdříve v pondělí,“ uvedl lídr TOP 09 Igor Machálek.

Za ODS vyjednávají tři nově zvolení zastupitelé v čele s lékařkou Hanou Radovou, kterou na první místo vynesly hlasy voličů až z desáté pozice. Původní lídr kandidátky Ladislav Kavřík, který skončil na pátém místě, tedy jako druhý náhradník, do vyjednávání podle svých slov nezasahuje.

„Výsledek voleb jsem vyhodnotil tak, že jsem se na schůzi místní organizace vzdal funkce jejího předsedy. Zároveň jsem zvolené zastupitele vyzval, aby kvůli mně rozhodně neskládali mandát, protože bych v žádném případě do zastupitelstva nešel. Bylo by to totiž kontraproduktivní,“ uvedl Kavřík.

Komunální volby 2010 Šumpersko a Jesenicko