„Je to nová zkušenost, zaregistroval jsem se za jednu stranu již loni a byl jsem rád, že jsem se do volební komise dostal. Beru to zároveň jako možnost zajímavého přivýdělku," řekl student čtvrtého ročníku šumperského gymnázia.

U obecních voleb to podle něj nijak akční nebylo a občas se stejně, jako ostatní volební komisaři, nudil. Ve volební místnosti, která je v Základní škole Sluneční byla totiž o návštěvníky docela nouze. V pátek 10. října po šesté večer dorazilo pouhých šest procent voličů, o moc lepší to nebylo ani v sobotu. Škola se přitom nachází na velkém panelovém sídlišti. Účastníkům komise tak nezbývalo nic jiného, než čas trávit klábosením.

„Jen pár lidí potřebovalo vysvětlit, jak mají vyplnit volební lístky, systém je možná pro některé trochu moc složitý," konstatoval Zbyněk Tunys.

Zbyněk se své role voliče zhostil v sobotu. O tom, koho má poslat do šumperského zastupitelstva prý dlouho nepřemýšlel. Jako mladý člověk vnímá dosavadní dění ve městě spíše pozitivně. „Je dobře, že se třeba postavila nová hřiště. V Šumperku se toho za poslední roky udělalo hodně a je dobře, že dosavadní vedení města umělo dosáhnout na evropské dotace," hodnotí Zbyněk Tunys.

Osmnáctiletý student ale vidí v minulé komunální politice také rezervy. „Určitě by se v budoucnu ve městě měl omezit hazard, nepřináší nic dobrého. Budoucí vedení města by se mělo zaměřit také na přilákání investorů, pro řadu mladých lidí by to mohlo přinést pracovní příležitosti. Ty tady chybí," přemýšlel Zbyněk Tunys, který ale narozdíl od svých vrstevníků strach z budoucnosti nemá. Chystá totiž po maturitě ve studiu pokračovat v oboru strojírenství, který má podle něj velkou perspektivu. „Pobočka vysoké školy je přímo v Šumperku, to je také jedna z dobrých věcí, která se ve městě povedla," uzavřel Zbyněk.