Co může přinést do komunální politiky hnutí ANO 2011, které uspělo ve všech čtyřech největších městech okresu a v Jeseníku dokonce vyhrálo volby?
Těžko odpovědět takto obecně, v každém městě a obci zřejmě něco jiného. Důležité také je, že leckde vzniklo na personálních základech různých jiných stran a nezávislých, takže tam je těžko mluvit o nějakých novotách. Celostátně je ANO zcela nevyprofilované, hledá voliče i témata vpravo i vlevo i mimo politiku svou stylizací do nepolitiků. Tato fáze nyní evidentně končí, takže se můžeme těšit, že konečně uvidíme, jakou tedy bude dělat politiku.

Čím si vysvětlujete nízkou volební účast ve čtyřech největších městech v regionu (Zábřeh, Šumperk, Mohelnice, Jeseník), která je až o deset procentních bodů nižší než při minulých komunálních volbách?
V každém městě mohou být důvody trochu odlišné. Rok 2010 byl třeba v Zábřehu vrcholem mobilizace ohledně firmy Wanemi, v Mohelnici končila éra starostů ODS kritizovaných Janou Hamplovou. Letos takto silná témata nebyla, respektive tam, kde byla, již byla „přepálená" (viz neuvěřitelné čtyři roky tahanic v Mohelnici), takže volič zřejmě často namísto aktivity rezignoval. Ke společným trendům může patřit únava z hlasování. Vždyť za poslední dva roky se nyní hlasovalo popáté.

V Zábřehu, Mohelnici a Hanušovicích existuje velmi dominantní vítěz voleb. Daly se takovéto úspěchy vítězných uskupení očekávat?
Hanušovice jsou trošku odlišné, svým volebním chováním se podobají spíš větším vesnicím okresu. V Zábřehu se Františku Johnovi a KDU-ČSL podařilo zklidnit rozháranou situaci a posunout místní politiku k řešení „obyčejných", nevyhrocených problémů. V Mohelnici to můžeme vnímat jako snahu situaci uklidnit. Uvidíme, zda se vítězná síla tohoto úkolu zhostí.

Může se stát, že by v Zábřehu či Mohelnici nastal scénář z minulých komunálních voleb v Mohelnici, kdy jejich vítěz neusedl do vedení města?
Teoreticky to možné samozřejmě je, ale nepředpokládám to. Respektive mám pocit, že letošní vítězové v obou městech jsou schopni dohody a kompromisu.

Spatřujete ještě další zajímavé aspekty v letošním obecních volbách na Šumpersku a Jesenicku?
Těch aspektů je celá řada. Tam, kde kandidovali stávající starostové, vesměs svou dominantní pozici obhájili, a to bez ohledu na stranickou značku. Uspěli i ti starostové, kteří změnili stranický dres ODS za nezávislou identitu (Postřelmov, Dubicko). Stejně tak byli ale ti, kteří v dresu ODS vydrželi (Bludov, Štíty) a dokonce své pozice posílili. Zajímavý je vzkaz ze Šumperku, kde sice dosavadní dominující síla neprohrála, ale další subjekty se na ni dotáhly. Zajímavé také je, že ANO víceméně nezabodovalo. Ze stran už má méně jen TOP 09. Z okresní politické scény obecně politické strany vesměs mizí - mají jen něco málo přes čtvrtinu mandátů.