Nejnižší zájem zaznamenal okrsek, pod který spadá budova radnice na Náměstí Míru 1. „Na volebním seznamu jsou lidé, kteří mají trvalé bydliště hlášeno na radnici, proto je zde statisticky volební účast vždy nejnižší," sdělila Petra Štefečková z šumperského městského úřadu. Na radnici totiž úředně „bydlí" kolem 900 obyvatel.
Ve městě Jeseníku během pátečního odpoledne hlasovalo skoro třicet procent voličů, na seznamech figuruje 9719 lidí. „Číslo se navýšilo zhruba o dvě stovky občanů, kteří přijdou s voličskými průkazy," sdělil Miroslav Kučera z jesenické radnice.
Ve volebních místnostech bylo živo
Už před čtrnáctou hodinou čekali v pátek 25. října před volebními místnosti netrpěliví voliči, kteří chtějí spolurozhodovat o tom, kdo bude sedět v parlamentu. Například do volební místnosti na středním odborném učilišti v ulici Generála Krátkého v Šumperku během první půlhodinky odvolilo zhruba padesát lidí, většinou dříve narozených.
„Nejvíc lidí se ale zastaví cestou z práce," řekla předsedkyně volební komise. Mezi prvními přišla i důchodkyně Růžena Beranová se svým manželem. „Bylo z čeho vybírat, ale volby asi nedopadnou podle našich představ. My už jsme staří, nás navíc nikdo už neposlouchá," řekla Růžena Beranová.
Hlas odevzdala i Naďa Tomšovská, průběžné výsledky voleb bude sledovat v televizi. Příliš optimistická ale není. „Domnívám se, že vyhraje levice, ale obávám se, že se strany v parlamentu vůbec nedohodnou. Bude to podobné, jako doposud a to je škoda," řekla volička.
Živo bylo i v přízemí šumperské Obchodní akademie, kde se nacházejí dvě volební místnosti. Z 640 zapsaných voličů 12. okrsku jich během prvních hodin odvolila zhruba stovka. „Pár lidí tu před vchodem také čekalo ještě před druhou hodinou, nyní chodí mladí i starší lidé, je to plynulé," řekla předsedkyně volební komise Helena Zlatnická.