„Teprve začínáme, mohou nastat překvapivé zvraty, takže zatím nechci předjímat, s kým se spojíme do koalice," sdělil Jan Přichystal za Českou stranu sociálně demokratickou, která v obecních volbách v Šumperku získala pět mandátů ze sedmadvaceti možných.

Stejný počet míst v zastupitelstvu má kandidátka Nezávislé volby vedená stávajícím šumperským starostou Zdeňkem Brožem. „Cílem je dohodnout co nejstabilnější spolupráci pro příští čtyři roky. Bude to těžší než jindy, na scénu vstupují zcela nové postoje a zájmy než dosud," sdělil Zdeněk Brož. Dodal, že vyjednávání by mohla skončit do závěru týdne.

Již nyní je skoro jisté, že poklidné velké koalici, která se v šumperském zastupitelstvu vytvořila v minulém volebním období, odzvonilo. Roli opozice již opatrně avizovali kandidáti z hnutí ANO 2011, kteří mají čtyři mandáty.

„Za svým volebním programem si budeme tvrdě stát, takže si dovedu představit, že si čtyři roky odpracujeme v opozici. Rádi bychom se zaměřili především na městské finance, takže budeme usilovat o finanční výbor," uvedl lídr kandidátů ANO Martin Janíček.

Spolupráci s vítěznými stranami ale nevyloučil. „Čekáme, až se panem Brožem sejdeme a jakou dostaneme nabídku," dodal Martin Janíček.

Finanční výbor, který se zpravidla výrazně podílí na tvorbě městského rozpočtu, minulé volební období vedli komunisté. Ti mají nyní čtyři mandáty a není vyloučeno, že se o jejich přízeň budou ucházet jak Nezávislá volba, tak sociální demokraté.

„Vyjednávání budou asi hodně složitá. Ale nepočítám, že by naše mandáty v zastupitelstvu byly tím jazýčkem na vahách," konstatoval lídr komunistické kandidátky Pavel Horák.

Přetahovaná zřejmě nastane i o dva zvolené kandidáty, kteří reprezentovali ODS. Lídrem byl Ondřej Polák, který šel do voleb jako nezávislý. „Čekám, až mě někdo osloví. Jako nezávislý nejsem vázaný stranickými pokyny, takže uvidím, co pro mě bude přijatelné," sdělil Ondřej Polák.

Stojaté vody šumperského městského parlamentu ale zřejmě zčeří dva kandidáti uskupení PRO REGION a Pirátů. Ti už při volební kampani ostře kritizovali starostu Zdeňka Brože a velmi aktivní chtějí být i v zastupitelstvu.

V Jeseníku se začíná hovořit o možných koalicích. V pondělí se objevila spekulace o dohodě mezi vítězným hnutím ANO 2011, TOP 09, ODS a KDU-ČSL. Taková koalice by měla v jesenickém zastupitelstvu těsnou většinu třinácti mandátů.

„Žádná dohoda není. Je to ale jedna z možností, která se nabízí. Jde spíše o smysluplnou variantu, která by vznikla na základě volebních výsledků," řekl lídr jesenické kandidátky ANO 2011 Adam Kalous.

Další variantou je možná spolupráce hnutí ANO, občanských a křesťanských demokratů s uskupením Pro Jeseník. Tato koalice by měla v pětadvacetičlenném zastupitelstvu většinu čtrnácti mandátů.

„Jednání s hnutím ANO jsme včera měli, nějaká varianta spolupráce připadá v úvahu. Teď je to ještě ve fázi, kdy existují různé varianty a záleží na jejich rozhodnutí, kterou budou preferovat," řekl v pondělí lídr sdružení Pro Jeseník Libor Halas. Toto uskupení skončilo ve volbách v Jeseníku na druhém místě.

Na detaily povolebních vyjednávání v Jeseníku se v pondělí 13. října Deník ptal lídra vítězného hnutí ANO 2011 Adama Kalouse.

Jak jste pokročili v povolebních vyjednáváních?
Zatím jednáme se všemi, jak jsme říkali hned po volbách, s výjimkou komunistů. Myslím si, že se nějaká varianta rýsuje. Existují výsledky voleb, jsou tu nějaké preferenční hlasy. Výsledek voleb ukázal, že lidé změnu chtějí a i paní starostka Fomiczewová označila výsledek své strany jako porážku.

Četl jsem spekulace, že existuje dohoda mezi hnutím ANO, TOP 09, ODS a KDU-ČSL. Je to pravda?
O žádné dohodě není řeč. Jde spíše o smysluplnou variantu, která by vznikla na základě volebních výsledků. Žádná dohoda není, ale je to jedna z možností, která se nabízí.

Jsou i jiné možnosti budoucího uspořádání, o kterých byste uvažovali?
To už bych musel hodně spekulovat. Když si přečtete, kdo má kolik mandátů, může nastat situace jako v Olomouci, že mohou koalici sestavit ostatní strany bez hnutí ANO. Je to další varianta, která by mohla vzniknout, považuji ji ale za nepravděpodobnou.

Přichází v úvahu spolupráce s hnutím Pro Jeseník?
Jak říkám. Jednání intenzivně běží, žádnou dohodu, žádný výsledek v tuto chvíli nemáme.