„K volbám jsem chodil pravidelně, ale přiznám se, že letos jsem to vzdal. Prostě jsem si nikoho nevybral. Navíc jsem už politikou přesycen, všude se to na vás valí, člověk pomalu nemohl projít po ulici, aby ho někdo neotravoval. Raději jsem něco udělal na zahradě. To pro mne bylo přínosnější," uvedl pan Marek, který se zařadil mezi více než patnáct a půl tisíce Šumperanům, kteří si o víkendu našli jinou činnost, než procházku s volebním lístkem k urně.

Nízkou volební účast mohly podle vítěze voleb a současného starosty Šumperka Zdeňka Brože mohlo ovlivnit i dění před samotným hlasováním. „Domnívám se, že na volební účasti odrazila nechutná předvolební kampaň, která mohla některé voliče odradit," připustil Zdeněk Brož.

O trochu lépe na tom byl Zábřeh. Zde přišlo k urnám přes sedmatřicet procent voličů. O minulé volby mělo zájem o dvanáct set voličů více. Propad volební účasti zaznamenali i v Jeseníku, tam k volbám dorazilo o devět stovek místních obyvatele méně než v roce 2010. Letos zde byla volební účast 39 procent.

Na vesnicích byl zájem o volby podstatně větší. Na Šumpersku i Jesenicku v drtivé většině přišlo odevzdat hlas svým favoritům více než padesát procent voličů. Rekordmanem byl Šléglov, kde volební účast vystoupala na téměř 90 procent.

Volební účast ve městech Šumperska a Jesenicka. Tabulka je od nejhoršího výsledku po nejlepší:

Šumperk 29,91 %

Zábřeh 37,33 %

Hanušovice 37,90 %

Mohelnice 38,39 %

Jeseník: 39,26 %

Zlaté Hory 44,12 %

Staré Město 51,48 %

Javorník 52,58 %

Loštice  52,76 %

Žulová 53,41 %

Štíty 55,19 %

Vidnava 55,37 %

Úsov 58,42 %