KDU-ČSL získala ještě o osm procent hlasů více, než před čtyřmi lety.

„Je to obrovský úspěch, ale také závazek dál pokračovat v naší práci, jako jsme pracovali poslední čtyři roky. Výsledek je pro mě to o to více povzbuzující, že máme za sebou náročnou rekonstrukci kanalizace. Lidé ukázali, že chtějí investice, chtějí, aby se pracovalo,“ řekl František John.

Na druhém místě se s patnácti procenty umístilo hnutí ANO 2011 následované Starosty a nezávislými s jedenácti procenty. Třetí skončila Nezávislá volba s desíti, za nimi ODS a KSČM a nezávislí s osmi procenty. Jen těsně se do zastupitelstva dostala ČSSD, kterou vedl dosavadní místostarosta Karel Crhonek.

V pondělí se sejdou představitelé KDU-ČSL a zvolí strategii pro koaliční vyjednávání. František John zatím vylučuje spolupráci jen s komunisty. „Chtěl bych vytvořit funkční tým rady, přihlížet chci i k osobnostním rysům našich spolupracovníků,“ řekl.

Koalice by mohla být uzavřena do tří týdnů, ustavující zastupitelstvo by se mohlo konat 1. listopadu.

Noví zábřežští zastupitelé NEZÁVISLÁ VOLBA: Zdeněk David, Martin Paclík, ODS: Miloš Lachnit, Starostové a nezávislí: Vít Komárek, Lubomír Vepřek, KSČM a nezávislí: Jiří Černý, Zdena Marcinková, ANO 2011: Petr Krmela, Miloš Unzeitig, Ivona Pisková, ČSSD: Karel Crhonek, KDU-ČSL: František John, Lubomír Pek, Pavel Doubrava, Josef Klimek, Karol Ozorovský, Josef Kroul, Lukáš Běhal, Ludmila Macáková, Milan Ryšavý, Tomáš Appl.