Při dalším vyjednávání to bude mít firma těžké, zvlášť když kvůli pozdnímu zaplacení není podepsána kupní smlouva na pozemky.

Vítězem voleb je s 13 procenty a čtyřmi mandáty nezávislá sestava Slovo Občana Zábřeha v čele s lékařem Janem Rýznarem. Společně s kandidátkou Zdravý Zábřeh a jejím lídrem Jiřím Černým předvedla velmi dravou kampaň, kterou z velké části tvořil boj proti Wanemi. Voliče přesvědčila.

„Naplnilo se to, co jsme říkali: Volby byly referendem, které skupina zastupitelů předtím občanům znemožnila. Ale postoj k Wanemi rozhodně nemůže být jediným programem na čtyři roky,“ řekl Jiří Černý.

S oběma stranami se v postoji k firmě zcela jistě spojí KSČM a podle vystupování v předchozím zastupitelstvu nejspíš i ČSSD. S ní by měla „antiwanemi“ koalice pohodlnou většinu 12 hlasů, stejnou, jakou dosud disponovali příznivci projektu.

A to ještě může při některých krocích počítat s KDU-ČSL, která díky výrazným osobnostem v čele skončila se třemi mandáty druhá. Dostala jen o půl procenta méně hlasů než vítězná sestava, čtvrtý mandát jí unikl jen těsně.. Místní organizace lidovců deklarovala, že projekt Wanemi nepodporuje.

„To samozřejmě platí stejně jako to, že budeme respektovat platné smlouvy a chovat se korektně v rámci legislativy. Firma Wanemi od nás nemůže počítat s umetáním cestiček. Kdyby se ukázalo, že některá smlouva s ní není platná, rozhodně nebudeme pro její nové schválení,“ řekl lídr lidovců Pavel Doubrava. Dodal, že Zábřeh nutně potřebuje zklidnění a konstruktivní dialog.

Do zastupitelstva se dostali i nejostřejší kritikové Wanemi, kteří byli členy přípravného výboru za konání referenda anebo podávali žaloby na neplatnost smlouvy Wanemi s městem - Pavel Trhal a Petr Wolf.

Zastupitelem (za Volbu pro město) bude i bývalý tajemník Antonín Janhuba, s nímž se město soudí o návrat do funkce.

Kontroverzní starosta Zábřeha a rovněž hlasitý odpůrce Wanemi Zdeněk Kolář na radnici končí. Jeho kandidátka Za Zábřeh rozumný a respektovaný dostala jen 4,6 procenta hlasů.

V Zábřehu kandidovalo rekordních 17 stran, osm z nich sítem voleb neprošlo. Zcela propadly i TOP 09 a Věci veřejné. Neprošli ani Nezávislí demokraté s bývalým radním a ředitelem gymnázia Martinem Paclíkem, na jehož kandidátce byli i další dva bývalí zastupitelé ODS. Nová ODS se zcela novými tvářemi dostala jen jeden mandát, a to pro dvojku Antonína Kapla.

O tom, že v Zábřehu šlo lidem o hodně, svědčí i poměrně vysoká účast - přes 47 procent. Ve dvou okrscích, na příklad v Ráječku, který sousedí s chystanou stavbou papírny Wanemi, ale přesáhla účast 60 procent.

Komunální volby 2010