• Rovných osmdesát obyvatel Šumperska a Jesenicka se uchází o hlasy voličů v předčasných parlamentních volbách. 57 jich je ze Šumperska, 27 z Jesenicka. Celkem z našeho regionu kandiduje 20 žen.
• Jen minimální šanci mají kandidáti ze Šumperska uspět v předčasných volbách do parlamentu. Nejblíže k poslaneckému křeslu má starosta Loučné nad Desnou Pavel Martínek, který je na 6. místě na kandidátce sociálních demokratů. Projektová manažerka ze Šumperka Tereza Schreiberová je sice jako jednička hnutí Změna, to však má nulovou šanci se do sněmovny prosadit.
• O něco větší šanci než Šumpersko má šanci získat mandát kandidát z Jesenicka. O příčku výše než starosta Loučné Pavel Martínek stojí jesenický podnikatel Lubomír Věstínský, který je pětkou na kandidátce ČSSD. V posledních řádných parlamentních volbách v roce 2010 v Olomouckém kraji získali křeslo čtyři sociální demokrati. Mezi nimi byl Jeseničan Jiří Krátký.
• Žádný poslanec na Šumpersku a Jesenicku neobhajuje svůj mandát. Sociální demokrat Jiří Krátký z Jeseníku již nyní nekandiduje. Chce si užívat zaslouženého důchodu.
• Nejvýše postavení kandidáti ze Šumperska a Jesenicka jsou ženy. Jedničkou hnutí Změna je projektová manažerka ze Šumperka Tereza Schreiberová, dvojkou je šumperská radní Alena Šmotková na kandidátce Suverenity. Čtyřkou hnutí Hlavu vzhůru je podnikatelka ze Sobotína Dana Pospíšilová, stejnou příčku zaujímá i starostka Libina na kandidátce TOP 09 a Marie - Klotilda Novotná z Jeseníku, která figuruje u Koruny české. Nejvýše postavení muži se mohou pochlubit až čtvrtou příčkou, a to Josef Ťulpík z Bludova (ODS), starosta Zábřehu František John (KDU-ČSL), místostarosta Rapotína Petr Heblák (KSČM) a ředitel hnutí brontosaurus Tomáš Hradil (Strana zelených).
• Nejstarším kandidátem z našeho regionu je sedmasedmdesátiletý chemik a horský průvodce ze Šumperka Milan Mátl, které je třináctkou Strany zelených, nejmladším je čtyřiadvacetiletý Lukáš Rohovec, brusič ze Šumperka. Ten je na 16. místě na kandidátce hnutí Hlavu vzhůru.