Volební místnosti se zavřely ve 14 hodin, pak začne sčítání hlasů - SLEDUJEME ZDE

Lidé na severu Olomouckého kraje měli o volby velký zájem, účast zřejmě nebude nižší než před čtyřmi lety.

Přes polovinu voličů přišlo do sobotního poledne hlasovat v Jeseníku.

„Volební účast činila 54,15 procenta," sdělil Miroslav Kučera z Odboru vnitřní správy Městského úřadu Jeseník.

Hlasování v Olomouckém kraji jsme sledovali on-line

Online reportáž

Olomoucký kraj volí nové poslance

Celá on-line reportáž ZDE

Před čtyřmi lety přišlo ve městě k volbám necelý 58 procent lidí.

Zájem o volby měli i obyvatelé Zábřehu. Před čtyřmi lety jich přišlo hlasovat 59 procent. Nyní už v sobotu ráno účast dosáhla 47 procent.

„Padesátiprocentní hranici jsme určitě překročili po desáté hodině,“ poznamenala mluvčí radnice Lucie Mahdalová.

Za očekáváním zřejmě zůstane účast v některých okrscích v Šumperku. V tom, který sídlí v prostorách muzea, přišlo při minulých sněmovních volbách 70 procent voličů. Krátce před uzavřením místností bylo podle odhadů jen 55 procent.

O několik procent zaostávala účast i v okrsku se sídlem v základní škole na ulici 8. května.

Šance regionu na své poslance

Na počtu příchozích voličů v kraji závisí, kolik poslaneckých křesel kraj ve sněmovně obsadí. Jednotlivým stranám se křesla přidělují tak, že se jejich výsledek postupně dělí čísly 1,2,3 a dále.

Mandáty získají strany s nejvyššími podíly. Mandát pak obdrží kandidáti nejvýše na listině, přednostně jej získávají ti, které voliči „vykroužkovali“.

Do Poslanecké sněmovny má šanci se dostat hned několik osobností z regionu. Nyní Šumpersko a Jesenicko žádného poslance nemá. Kandidátku Starostů a nezávislých vede starosta Dolních Studének Radim Sršeň.

Dvojkou lidovců je starosta Zábřehu František John, stejnou pozici u TOP 09 zastává místostarostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová.

Trojkou je Tereza Lišková z Libiny na kandidátce KSČM, lékařka Ivana Strouhalová u Svobodných a přednosta železniční stanice Šumperk Tomáš Hauzner u Okamurovy SPD.

Pokud výrazněji uspěje hnutí ANO 2011, poslancem se ze čtvrté pozice může stát starosta Jeseníku Adam Kalous.

Záleží však na tom, koho voliči „vykroužkovali“ a zda se do Sněmovny probojovala některá z malých stran. To by mělo být jasné během sobotního večera.

Online reportáž

Olomoucký kraj volí nové poslance

Celá on-line reportáž ZDE

Například v Javorníku si hlasování nenechala ujít místní nejstarší obyvatelka Marie Gänsdorferová. Mezi voliči se objevují i lidé ve věku jejích pravnoučat. "Konečně chodí i mladí, což mě těší," poznamenal Javorničan Michal Zajonc.