Lhůta pro podání kandidátních listin uplynula v úterý 3. srpna v 16 hodin. „V Olomouckém kraji podalo do letošních podzimních voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky kandidátní listinu celkem dvacet politických stran, politických hnutí či koalic,“ informovala tajemnice hejtmana Olomouckého kraje Kamila Navrátilová.

Mezi uskupeními, která se uchází o hlasy voličů, nechybí žádná z parlamentních stran, ale ani menší formace jako Přísaha, Trikolora Svobodní Soukromníci nebo Zelení. Kandidují rovněž dvě moravistická uskupení nebo jedno s anarchokapitalistickým zaměřením.

Faltýnek dvojkou

Hnutí ANO 2011 povede krajský předseda strany, bývalý hejtman a poslanec Ladislav Okleštěk, dvojkou bude šéf poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek.

V minulosti kandidoval Jaroslav Faltýnek na Vysočině, letos se tam však už na kandidátku nedostal. „Vysočina je totiž přesvědčena, že má dostatečně silný tým na to, aby volby zvládla. Naše členská základna vyjádřila Jaroslavu Faltýnkovi podporu. Na tom, aby u nás kandidoval se jednomyslně shodlo olomoucké krajské předsednictvo. Požádali jsme celostátní výbor o schválení a tak se teď Jaroslav Faltýnek vrátí zpátky do domovské organizace,“ okomentoval před několika dny konečnou podobu kandidátky krajský předseda Ladislav Okleštěk.

Na třetím místě v Olomouckém kraji za ANO kandiduje poslanec a olomoucký zastupitel Milan Feranec, na čtvrtém oblastní předseda ANO v Přerově a bývalý poslanec Petr Vrána a na pátém starosta Rapotína Bohuslav Hudec.

Oficiálně kandidátku ANO 2011 zatím nezveřejnilo. „Do 9. srpna jsou možné úpravy, až po tomto termínu bude k dispozici,“ sdělil krajský manažer hnutí Milan Passinger.

Kandidátku Pirátů a Starostů povede starosta Nové Hradečné Tomáš Müller, dvojkou bude poslanec Pirátů Vojtěch Pikal, trojkou vysokoškolský pedagog a olomoucký zastupitel Viktor Tichák.

Koalici Spolu vede v kraji zemědělec, poslanec a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka následovaný náměstkem primátora města Olomouce Martinem Majorem a místostarostou Bludova Josefem Ťulpíkem.

Sociální demokraty povede do voleb místostarosta Kostelce na Hané Ladislav Hynek, dvojkou kandidátky je primářka Transfuzního oddělení Fakultní nemocnice Olomouc Dana Galuszková, trojkou Pavel Šoltys.

Jedničkou na kandidátce Svobody a přímé demokracie (SPD) je místopředseda hnutí Radim Fiala následovaný poslancem Pavlem Jelínkem a zdravotníkem Danem Chromcem.

Lídrem komunistů v kraji je Ludvík Šulda, na druhém místě je fyzioterapeut Vladimír Urbánek, na třetím sociální pracovnice Blanka Vaňková.

Přísahu vede právník Václav Vévoda, formaci Trikolora Svobodní Soukromníci podnikatel Antonín Fryč, Zelené učitelka a krajská zastupitelka Hana Vacková.

Z dvanácti poslanců zvolených před čtyřmi lety mandát v kraji většina obhajuje. Jednou z výjimek je Zuzana Majerová Zahradníková, která kandiduje v Praze, nebo bývalý ministr kultury Antonín Staněk. Ten nefiguruje na žádné ze 14 krajských kandidátek sociální demokracie. Poslancem nebude ani Alexander Černý z KSČM.

Krajský úřad do 9. srpna předložené kandidátní listiny přezkoumá.

„V případě, že zjistí nedostatky (kandidátní listina nemá zákonem stanovené náležitosti nebo obsahuje nesprávné údaje), vyzve písemně prostřednictvím zmocněnce politickou stranu, politické hnutí nebo koalici nejpozději 11. srpna, aby závady odstranily, a to do 19. srpna,“ popsala další postup Kamila Navrátilová.

Do 9. srpna mohou zmocněnci do listin kandidáty doplňovat, případně měnit jejich pořadí. Kandidátky bez vad pak krajský úřad v pátek 20. srpna zaregistruje.

Seznam uskupení kandidujících v Olomouckém kraji do Poslanecké sněmovny

Svoboda a přímá demokracie (SPD)
PIRÁTI a STAROSTOVÉ (koalice České pirátské strany a STAROSTŮ A NEZÁVISLÝCH)
SPOLU - ODS, KDU-ČSL, TOP 09 (koalice Občanské demokratické strany, KDU-ČSL a TOP 09)
Česká strana sociálně demokratická 
VOLNÝ blok     
Komunistická strana Čech a Moravy
Aliance pro budoucnost
PŘÍSAHA - občanské hnutí Roberta Šlachty
ALIANCE NÁRODNÍCH SIL
Levice
Moravané
Koruna Česká (monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska)
Strana zelených
Švýcarská demokracie (www.svycarska-demokracie.cz)
Urza.cz: Nechceme vaše hlasy; ke svobodě se nelze provolit. Odmítneme každou politickou funkci; nechceme totiž lidem nařizovat, jak mají žít. Máme jinou vizi. Jdeme jinou cestou - najdete ji na webu www.urza.cz 
ANO 2011
Trikolora Svobodní Soukromníci
Moravské zemské hnutí
Otevřeme Česko normálnímu životu
Hnutí Prameny

Složení kandidátek jednotlivých stran v Olomouckém kraji

(Úřady kandidátní listiny ke 4. srpnu nezveřejnily. Deník uveřejňuje kandidátky, které uskupení sama publikovala nebo redakci zaslala).

Piráti a Starostové

1. Ing. Tomáš Müller; 55 let; starosta obce Nová Hradečná, krajský zastupitel; Nová Hradečná

2. Bc Vojtěch Pikal; 34 let; místopředseda Poslanecké sněmovny, informatik, autor dobrodružných her; Olomouc

3. Mgr. Viktor Tichák, Ph.D.; 31 let; vysokoškolský pedagog, zastupitel města Olomouce, předseda finančního výboru; Olomouc

4. Jaromír Horký; 23 let; PR a marketingový specialista, krajský zastupitel, pořadatel kulturních akcí; Přerov

5. Ing. Hana Naiclerová MBA; 49 let; ekonomka, zastupitelka města Prostějova; Prostějov

6. Ing. et Ing. Martin Šmída; 36 let; krajský radní pro oblast životního prostředí, odpadů a zemědělství, muzikant; Majetín

7. Mgr. Eva Machová; 64 let; ředitelka domova pro seniory, cyklistka; Olomouc

8. Pavel Ondrůj; 49 let; manažer kultury v městském domě v Přerově, zastupitel města Přerova; Přerov

9. Ing. Bc. Michal Ondra; 36 let; ekonom, sládek v mikropivovaru; Hranice

10. Lucie Spáčilová; administrativní pracovnice, spoluzakladatelka dobročinného projektu "Piráti pomáhají"; Olomouc

11. Michal Frantík; jednatel společnosti, člen realizačního týmu české cyklistické reprezentace; Olomouc

12. Ing. Lenka Jüngling; manažerka kancelářských prostor, lektorka jógy; Přerov

13. Zdena Kašparová; 22 let; studentka molekulární biologie, místopředsedkyně mSTAN, skautská vedoucí; Šumperk

14. PharmDr. Robert Šrejma; 29 let; ředitel sítě lékáren, předseda krajské komise pro sport, fotbalový rozhodčí; Zábřeh

15. Mgr. Petr Ošťádal; 47 let; správce ICT, zastupitel města Prostějova, sadař a zahrádkář; Prostějov

16. Bc. Ondřej Moskal; 23 let; student hospodářské politiky, člen Spolku za st. Vrahovice; Prostějov

17. Ing. Arch. Petr Daněk; 41 let; architekt, člen krajské dopravní komise; Olomouc

18. Zdeněk Žák; 44 let; bankovní specialista, manažer, člen dopravní komise rady města; Olomouc

19. Ing. Marek Dohnal; 45 let; starosta obce Klokočí, dobrovolný hasič; Klokočí

20. Mgr. Jakub Knápek; 47 let; středoškolský učitel, zastupitel města Olomouce; Olomouc

21. Ing. Zdeněk Potužák; 65 let; ekonom, radní města Litovle; Litovel

22. Lucie Schwarzová; 32 let; pěstitelka a pracovnice údržby lesa, kapitánka ženského šipkařského týmu Lipník nad Bečvou; Ostrava

23. Petr Šimek; 35 let; starosta obce Nemile; Nemile

Spolu - ODS, KDU-ČSL, TOP 09

1. Marian Jurečka; poslanec a zemědělec; Rokytnice

2. Martin Major; náměstek primátora města Olomouce; Olomouc

3. Josef Ťulpík; jednatel výrobní společnosti; místostarosta obce Bludov; Bludov

4. Karel Smetana; ředitel Arcibiskupského zámeckého vinařství v Kroměříži; Haňovice

5. Radovan Auer; ředitel veletrhu Svět knihy; Šumperk

6. Petr Sokol; vysokoškolský učitel, politický geograf; Prostějov

7. Michael Kohajda; proděkan Právnické fakulty UP, radní města Šumperka; Šumperk

8. Petr Kouba; náměstek primátora města Prostějova; Prostějov

9. Veronika Čechová; zubní lékařka; Uničov

10. Tomáš Weber; specialista cestovního ruchu, člen Folklórního sdružení; Prostějov

11.Tereza Vodáková; studentka politologie Univerzity Palackého v Olomouci; Jeseník

12. Lubomír Žmolík; starosta obce Lipová-lázně; Lipová-lázně

13. Milena Hesová; předsedkyně Krajské rady seniorů Olomouckého kraje a místopředsedkyně Rady seniorů ČR; Bystrovany

14. Tomáš Blumenstein; Radní města Prostějova, ředitel spolku Svět vzdělávání; Prostějov

15. Tomáš Kocourek; lékař-záchranář, ortoped, člen zastupitelstva města Přerova; Přerov

16. Monika Novotná; klinická psycholožka, psychoterapeutka; Česká Ves

17. Aleš Matyášek, prostějovský zastupitel, ternér mládeže, OSVČ; Prostějov

18. Rostislav Hainc; OSVČ, předseda florbalového klubu, manažer; Olomouc

19. Radek Vincour; starosta města Uničov, hudebník; Uničov

20. Lydie Špániková; učitelka základní školy; Nový Malín

21. Václav Hampl; starosta; Dubicko

22. Petr Navrátil; obchodní ředitel

23. Jaroslav Procházka; místostarosta města Konice; Konice

Česká strana sociálně demokratická

1. Ladislav Hynek; 53 let; místostarosta města Kostelec na Hané

2. MUDr. Dana Galuszková, Ph.D., MBA; 62 let; primářka Transfuzního oddělení FN Olomouc

3. Bc. Pavel Šoltys, DiS.; 56 let; OSVČ

4. Bc. Lada Cinegrová; 47 let; hygienička

5. Mgr. Šárka Zapletalová; 38 let; advokátka

6. Mgr. Adam Fritscher; 45 let; tiskový mluvčí FN Olomouc

7. Petr Kudláček; 45 let; správce sportovního areálu

8. Miroslav Janeček; 39 let; živnostník

9. Bc. Lenka Kopřivová; 57 let; vychovatelka

10. Ing. Ján Babnič; 71 let; důchodce

11. Lubomír Věstinský; 68 let; OSVČ

12. Ing. Roman Váňa; 54 let, živnostník

13. Ing. Jana Oulehlová; 48 let; místostarostka města Němčice nad Hanou

14. Štěpán Kulina, DiS.; 34 let; farmaceutický asistent

15. Mgr. Lenka Marhefková Tomečková; 52 let; středoškolská učitelka

16. Tomáš Husvéth; 32 let, technolog

17. Bc. Lenka Rašková; 44 let; organizační pracovník

18. Mgr. Ing. Pavel Němec; 45 let; advokát

19. Pavel Chovanec; 32 let; pracovník logistiky

20. Ing. Bedřich Grulich; 57 let; strojní inženýr

21. RNDr. Josef Husárek, Ph. D.; 43 let; školní inspektor

22. Ing. Bc. Jan Hicz; 39 let; ekonom

23. Mgr. Jiří Zemánek; 56 let; manažer

Svoboda a přímá demokracie

1. Ing. Radim Fiala; 52 let; poslanec PS PČR; Prostějov

2. Ing. Pavel Jelínek, PhD.; 58 let; poslanec PS PČR;

3. Dan Chromec; 50 let; zdravotnický pracovník, zastupitel OL kraje; Přerov

4. Ing. Tomáš Hauzner; 57 let; vedoucí pracovník Správy železnic s.o. Šumperk a Jeseník; Jeseník

5. Ing. Martin Jirotka; 54 let, ředitel agentury domácí péče, zastupitel OL kraje; Olomouc

6. Ing. Pavel Dopita, LL.M., MBA; 57 let; IT specialista, vysokoškolský učitel; Prostějov

7. Martin Malášek; 26 let; pracovník v sociálních službách; Hranice

8. Ludvík Koblížek; 48 let; revizní technik elektro; Šumperk

9. Denisa Fidlerová; 26 let, manažer v nemovitostech; Šternberk

10. Martin Křupka; 47 let; podnikatel, Jednatel společnosti; Prostějov

11. Ing. Jan Polách; 47 let; IT specialista; Kojetín

12. Mgr. Jaroslav Nýdecký; 57 let; učitel; Štíty

13. Ing. David Alt; 39 let; podnikatel ve stavebnictví; Olomouc

14. Radovan Moudrý; 50 let; hudebník, asistent poslance; Prostějov

15. Ing. Miloslav Skládal; 40 let; inženýr dopravních staveb; Přerov

16. Pavel Olšan; 51 let, stavební dělník; Olšany

17. Sylva Švábová; 31 let; mechanik – seřizovač; Olomouc

18. Mgr. Lenka Literová; 46 let; učitelka na základní škole; Vrchoslavice

19. Petra Zapletalová; 43 let; zdravotní sestra; Dřevohostice

20. Petr Král, DiS.; 39 let; skladník; Rovensko

21. Tomáš Musil; 44 let; asistent starosty; Štěpánov

22. Vladimír Vašek; 48 let; IT specialista; Konice

23. Mgr. Michael Tesař; 46 let; ředitel střední odborné školy; Lazníky

Komunistická strana Čech a Moravy

1. Ludvík Šulda, BBA; 42 let; předseda Okresního výboru Komunistické strany Čech a Moravy Prostějov, analytik, místopředseda spolku Zámek Ptení z.s., předseda OV KSČM; Seloutky

2. Bc. Vladimír Urbánek, DiS.; 44 let; fyzioterapeut; Uničov

3. Mgr. Blanka Vaňková; 40 let; sociální pracovnice; Žulová

4. Mgr. Věra Vránová, Ph.D.; 67 let; vysokoškolský pedagog, předsedkyně Okresního výboru Komunistické strany Čech a Moravy Přerov, zastupitelka města Přerov; Přerov

5. Ing. Vladislav Rulíšek; 64 let, voják z povolání – podplukovník v záloze, diplomat, člen Ústředního výboru Komunistické strany Čech a Moravy, fotbalový rozhodčí, člen kontrolní a revizní komise Olomouckého krajského fotbalového svazu; Ruda nad Moravou

6. RNDr. Tomáš Kaláb; 51 let; osoba samostatně výdělečně činná, předseda Okresního výboru Českého svazu bojovníku za svobodu a Vlasteneckého sdružení antifašistů; Prostějov

7. Ing. Liběna Večeřová; 54 let; dopravní náměstek Správy železnic, státní organizace; Olomouc

8. Mgr. Miroslav Raindl; 67 let; dětský a poradenský psycholog; Hranice

9. Jolana Rippelová; 47 let; předseda Okresního výboru Komunistické strany Čech a Moravy Šumperk, přísedící Okresního soudu Šumperk; Šumperk

10. MUDr. Ivan Sumara; 64 let; lékař; Hranice - Drahotuše

11. Bc. Adam Veselský; 42 let; potravinářský technolog; Olomouc

12.Ing. et. Ing. Jaroslav Kavický; 55 let; ekonom; Zlaté Hory

13. PaedDr. Jaroslav Šlambor; 72 let; důchodce, zastupitel města Prostějova; Prostějov Krasice

14. Petr Bulko; 45 let, pekař, předseda odborové organizace v Pekárně Racek Přerov; Přerov

15. Kateřina Rippelová; 27 let; obchodní zástupce; Šumperk

16. Václav Šramko; 45 let; vedoucí posunu, předseda odborové organizace Odborového sdružení železničářů Jeseník; Jeseník.

17. Ing. Jiřina Volková; 67 let; knihovnice; Čelechovice na Hané

18. Eva Petřeková; 52 let; operátor výroby; Moravský Beroun

19. Květa Ryšková; 45 let; ekonom společnosti; Kladníky

20. Josef Doubrava; 67 let; osoba samostatně výdělečně činná; Postřelmov

21. Zdeněk Vysloužil; 55 let; osoba samostatně výdělečně činná – podnikatel, Prostějov

22. Kamil Veselý; 54 let; osoba samostatně výdělečně činná; Litovel

23. Václav Prokeš; 26 let; operátor skladu; Olomouc

Přísaha

1. Mgr. et Mgr. Václav Vévoda; 45 let; podnikatel, právník; Přemyslovice

2. RNDr. Václav Dvořák; 70 let; středoškolský pedagog; Olomouc

3. Milan Křupka; 51 let; provozní technik zemědělské společnosti; Přemyslovice

4. Bc. Pavel Unzeitig; 41 let, projektový manažer, finanční služby; Třeština

5. Marcel Kunert; 40 let; pedagogický pracovník; Úsov

6. Mgr. Bc. Dalibor Macháček; 33 let, dozorový pracovník Ministerstva vnitra, Šternberk

7. Iveta Štetinová; 53 let; podnikatelka - vzdělávací činnost; Olomouc,

8. PaedDr. Jiří Hejda; 64 let;pedagog; Čelčice

9. Ing. Zdeněk Vykydal; 57 let; předseda představenstva zemědělské akciové společnosti; Přemyslovice

10. Karel Zatloukal; 66 let; důchodce, ante mistr v průmyslu; Šumperk

11. Ing. Jaroslav Urik; 65 let; supervizor kvality vojenských zakázek, ante zástupce ČR při EU ve vojenském výboru v Bruselu, Praha

12. Alena Srovnalová; 64 let; pedagožka; Velké Losiny

13. Mgr. Martina Vévodová; 45 let, advokátka, podnikatelka; Přemyslovice

14. Jaroslav Bečák; 47 let, Velká Bystřice, podnikatel - servis motorových vozidel, bez politické příslušnosti

15. Miloslav Krejčí; 56 let; přijímací technik; Konice

16. Ing. Pavel Srovnal; 70 let; podnikatel v realitách; Velké Losiny

17. Mgr. Blanka Halounová; 59 let; vedoucí učitelka; Olomouc

18. Pavel Kelnar; 60 let; Přerov, mechanik NC strojů, bez politické příslušnosti

19. PhDr. Eva Javůrková; 62 let; pedagožka, bez politické příslušnosti; Brno

20. Markéta Charvátová; 53 let; administrativní pracovnice; Prostějov

21. Jaroslav Šmoldas; 44 let; strojírenský technik; Uničov

22. Mgr. Ivana Běhalová; 45 let; fyzioterapeutka, podnikatelka; Újezd

23. Mgr. Jiří Jedelský; 67 let; psycholog, podnikatel; Velká Bystřice

Trikolora Svobodní Soukromníci

1. Antonín Fryč; 68let; podnikatel ve výrobě ocelových konstrukcí; Psáry

2. Bohuslav Coufal; 53 let; ředitel společnosti ONYX engineering; Olomouc

3. MUDr. Miloš Golian; 63 let; praktický zubní lékař; Prostějov

4. Ing. František Jan Hrabina; 60 let; učitel; Přerov

5. Ing. Michal Macfelda; 49 let; jednatel lesnické firmy; Olomouc

6. Mgr. Jiří Steiger; 52 let; ředitel IT společnosti; Olomouc

7. Petr Žurek; 52 let; obchodní ředitel; Hranice

8. MUDr. Kristián Holibka; 25 let; lékař; Olomouc

9. Eva Golianová; 63 let; ekonomka; Olomouc

10. Jiří Vepřek; 54 let; řezník; Uničov

11. Ing. Zdeněk Janošík; 65 let; majitel autoservisu, podnikatel v oboru datových sítí; Olomouc

12. Ing. Jakub Pitner; 32 let; podnikatel ve strojírenství; Říkovice

13. Ing. Ladislav Orel; 58 let; bezpečnostní technik; Olomouc

14. Michal Stojmenov; 56 let; manager cestovního ruchu; Hlubočky, Mariánské údolí

15. Jiří Jelínek; 49 let; záchranář - řidič ZZS; Jeseník

16. Jana Fraitová; 76 let; ekonomka; Olomouc

17. Ing. Martin Šnévajs; 26 let; ekonomický manažer; Pavlov

18. Mgr. Michal Preiss; 45 let; prokurista ve finanční společnosti; Olomouc

19. Miroslav Frank; 41 let; operátor ve výrobě optiky; Přerov

20. Mgr. Petr Valenta; 45 let; oblastní manažer; Olomouc

21. Miroslav Spilka; 60 let; hudebník; Olomouc

22. Ing. Vojtěch Kaprál; 52 let; strojní inženýr, manažer logistiky; Seloutky

23. Vladimír Hošek; 65 let; energetik zabývající se ochranou ovzduší a odpadovým hospodářstvím v důchodu; Šumperk

ANO 2011

1. Ladislav Okleštěk

2. Jaroslav Faltýnek

3. Milan Feranec

4. Petr Vrána

5. Bohuslav Hudec

6. Milan Brázdil

7. Adam Kalous

8. Irena Blažková

9. Vladimír Lichnovský

10. Tomáš Sýkora

11. Monika Hryzbilová

12. Jana Rybová Kunčarová

13. Rostislav Hrdiborský

14. František Jura

15. Petr Krmela

16. Jaromíra Lónová

17. Jiří Rozehnal

18. Jana Konvičková

19. Daniel Vitonský

20. Alena Pagáčová

21. Věra Poštulková

22. Petr Měřínský

23. Karel Konečný