Odborníci zde budou napravovat a na svět za vězeňskými zdmi připravovat sexuální devianty a pachatele trestných činů s duševní poruchou. Ústav přinese i tolik očekávané zvýšení zaměstnanosti.

„Jsme před prvním čtením návrhu, ale nečekají se žádné problémy. Nový zákon by měl projít hlasováním, takže už od poloviny příštího roku by v ústavu mělo být prvních sto vězňů,“ uvedl poslanec a bývalý starosta Jeseníku Jiří Krátký (ČSSD). Se schválením zákona a s ním spojeným vznikem detenčního ústavu počítá i ministerstvo spravedlnosti. Potřebuje volné ruce k jednání s Biskupstvím ostravsko-opavským o odkoupení bývalého semináře. Pak odstartuje rekonstrukce objektu.

Oprava si vyžádá stovky milionů korun. „Ve Vidnavě vznikne největší ústav. Další zařízení bude ve vězeňské nemocnici v Brně,“ řekla mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Kuncová. Zpočátku by mělo být ve Vidnavě sto klientů, kapacita však počítá s 250. Po plánovaném rozšíření jich zde bude v péči odborníků až šest set. V Brně počítáme s kapacitou osmačtyřiceti míst,“ řekla Kuncová. Ve vidnavském ústavu vznikne 250 nových pracovních míst. „Předpoklad je, že z regionu zde najde uplatnění sto padesát lidí zejména jako pomocný a střední personál. Stovka, zejména odborníků, přijde odjinud,“ řekl poslanec Krátký.

Většina obyvatel Vidnavy se otevření ústavu nemůže dočkat. Souhlas vyjádřili už před dvěma roky při referendu. „Zájem trvá, vždyť nezaměstnanost stoupá. V současné době je na patnácti procentech. Jsem přesvědčená, že pro město i okolí bude ústav přínosem,“ řekla starostka Vidnavy Eva Pavličíková (ČSSD). Ozývají se však i názory proti. Někteří lidé nemohou zapomenout na špatné zkušenosti s chovanci místního výchovného ústavu pro mládež. „Kdo nám zaručí, že ti zločinci neutečou a nepovraždí nás?“ obává se jeden z místních obyvatel.

„Detenční ústavy bude spravovat a střežit vězeňská služba, čímž se sníží nebezpečí útěku na minimum. Chovanci budou absolvovat léčebné, psychologické, vzdělávací, pedagogické, rehabilitační a další programy,“ řekla mluvčí Kuncová.