Můžete vaši službu krátce představit?
Jedná se o terénní sociální službu, kterou klientům poskytujeme zdarma. Původně se náš terénní program zaměřoval na lidi závislé na drogách a bez domova a zadlužení klienti jsou naší třetí cílovou skupinou. Třikrát týdně vyjíždíme s automobilem do obcí na Zlatohorsku, Javornicku a Vidnavsku. Jinak jsme klientům k dispozici zde v Jeseníku.

Jste prvním zařízením, které zadluženým na Jesenicku pomáhá?
Nevím, že by nějaká nezisková organizace v tomto regionu takové služby nabízela. Řada firem nebo soukromých osob sice nabízí oddlužení, naše služby jsou ale narozdíl od jejich zdarma. Řada lidí sice nabízí oddlužení, ale klienti za něj musí zaplatit. Často pak na oddlužení ani nedosáhnou, naopak se ještě více zadluží. Protože musí splatit částku, s níž původně nepočítali.

Jak se na vaší iniciativu dívají místní samosprávy?
Když jsme jednali se starosty, zpravidla měli o tuto službu zájem. Sami říkali, že ví, že potenciálních klientů je hodně. Řada lidí má totiž trvalé bydliště na obci, kam chodí dopisy od exekutorů a vymahačských firem. Tento problém je na Jesenicku velmi živý. Starostové nám říkali: Sami vidíme, že lidé si s dluhy neporadí.

S kolika lidmi tedy pracujete?
Protidluhové poradenství teprve rozjíždíme, takže je to do patnácti lidí. Ne se všemi zatím řešíme přímo otázku dluhů. U některých se zatím zabýváme vyřizováním sociálních dávek, aby měli příjem a mohli vůbec začít splácet. Často jsou to lidé, kteří utíkají před exekutory, mění si bydliště, jsou bez prostředků. Navíc mívají špatné vztahy v rodině, protože jsou zadlužení a nemají z čeho splácet.

Dá popsat typický dlužník?
Má pět až šest smluv od různých firem a bank, k tomu například dluhy za telefon. Většinou přitom nemá od každé firmy jednu půjčku, ale třeba čtyři. Má dluh a nedokáže ho splatit, vezme si proto další půjčku, aby mohl tu původní umořit a předejít exekuci. Novou půjčkou se ale ještě více zadluží.

Kolik půjček mohou lidé takto vršit?
Jedni lidé, kterým jsme zatím nedokázali pomoct, jich měli čtyřicet. Byli to ale manželé, takže se toto číslo mezi ně rozložilo. Jejich dluhy dosáhly asi půl milionu korun.

Co považujete za největší riziko?
Asi kreditní karty s takzvanými revolvingovými úvěry. To znamená, že když jej člověk vyčerpá, automaticky bez upozornění dostane nový. Bez smlouvy mu na kredit naběhne další částka, která je ale další půjčkou. Lidé se v tom často neorientují. Mají na účtu další peníze, s nimiž mohou hospodařit, ale nedojde jim, že se vlastně ještě více zadlužili.
Problém také vidím v tom, že tyto společnosti bez objednání lidem tyto karty posílají a informují je o tom, že mají na účtu peníze, které mohou použít. Neinformují člověka o tom, že jim nabízí půjčku a o podmínkách půjčky. Kreditní karty mají totiž nejvyšší úrokovou sazbu a jsou tak nejdražší půjčkou na českém trhu.