Blíží se konec roku, co vám v něm udělalo největší radost a naopak, co bylo zklamáním?

Myslím, že Šumperk má za sebou další úspěšný rok. Radost mi udělali jako vždy všichni pozitivní a aktivní lidé ve městě i širokém okolí. Proběhlo množství krásných akcí a setkání, ze kterých lze čerpat pozitivní energii, a to se pak promítá do života celého města. Velkou radost mám z toho, že se majetkově vyřešila šumperská nemocnice, a jsem také potěšen z posunu, který přinesl nový majitel, to považuji za opravdu velmi důležité. Zklamáním je pro mne vždy setkání s demagogií, lidskou hloupostí a zlobou. Ale tohle je naštěstí v Šumperku jen občasný a menšinový jev.

Co zásadního očekáváte v roce příštím, hlavně pokud se týká města Šumperku?

Očekávám schválení dobrého rozpočtu, který zajistí další rozvoj města. Chceme opět podpořit všechny přínosné aktivity a jejich organizátory. V investiční oblasti pak považuji za zásadní zahájení rekonstrukce bývalé školy T. G. Masaryka na knihovnu, která bude důstojným stánkem pro získávání informací, poznání a lidského vědění i místem setkávání pro občany našeho města i regionu. Budeme také dále pokračovat v programu rekonstrukce školních hřišť, tentokrát na základní školách v ulici Dr. E. Beneše a Vrchlického. Další rozvoj čeká sportovní areál u skateparku Na Benátkách a také dokončení revitalizace Smetanových sadů. Nově bude přebudována nebezpečná křižovatka ulic Zábřežské a Vančurovy a v plánu je mnoho dalších akcí.

Letošní rok byl rekordní, pokud se týká objemu městských investic, na něž bylo vyčleněno 200 milionů korun. Bude podobný i ten příští?

Bude podobný. Důležité bude, jak se bude vyvíjet situace v příjmové části rozpočtu koncem roku a jak vysoký bude přebytek hospodaření. V roce 2016 počítáme s investicemi v celkové výši mezi 150 až 200 miliony korun.

Nyní se jedná o otázku pro senátora. V současné době se poslanci přou kvůli návrhu zákona o zákazu kouření ve všech restauracích. Jaký máte na tuto problematiku názor?

Stačí se podívat na mapu Evropy a zjistíme, že jsme jedním z posledních kuřáckých skanzenů, kde tato záležitost ještě není legislativně upravena. Sleduji diskuze v poslanecké sněmovně občas s pobavením, ale občas také se smutkem. Pokud někdo není schopen rozeznat rozdíl mezi konzumací tučného masa a kouřením, tak je k politování. Já si rozhodně nemyslím, že bych hlasováním pro tento zákon zachránil zdraví populace v České republice. Možná k němu trochu přispěji svým ano. Nekuřák není schopen účinně bránit tomu, co produkuje kuřák, a to je pro mě hlavní důvod pro omezení kouření. Nekuřák musí odejít z místa, které si pro svůj požitek vybral milovník cigarety. Musí opustit restauraci, když nechce dýchat kouř a nasávat ho do oblečení, musí si posunout lehátko na pláži o padesát metrů jinam, musí si přesednout jinam na horách, aby si v klidu užil odpočinek na čerstvém vzduchu, za který platí velké peníze. Už vůbec nemluvím o situaci, kdy máte sebou děti. Souhlasím s názorem, že pokud někdo kouří, je to jeho věc, ale jen do té míry, pokud tím neobtěžuje okolí. V tu chvíli se nekuřák není schopen kuřákovi bránit, zbývá mu jedině ústup. To je podstata problému.

Jaké je podle Vás ideální strávení vánočních svátků, máte nějakou zvláštní rodinnou tradici?

Být se svými blízkými, vzpomenout s láskou a vděčností na všechny, kdo již s námi nejsou, a na vše, co pro nás znamenali a udělali. Z toho vycházejí kořeny naší civilizace a jejich kontinuita, a my bychom si to měli hlavně o Vánocích uvědomit. Velký rodinný stůl, kousek tradičního kapra a salátu, dětské očekávání a světlo v očích těch nejmenších pod vánočním stromečkem je již jenom krásným dokreslením vánočních svátků.

Existuje nějaký dárek, který jste si přál a nikdy jej nedostal?

To je otázka, která mne vede k hlubšímu zamyšlení. Já jsem nikdy v životě neměl žádná velká hmotná očekávání. Všech dárků, které jsem kdy dostal, jsem si moc vážil a měl z nich radost. Z hraček, knížek, oblečení, stavebnic, bruslí. Vždy samé normální a běžné věci. Ale nejvíc si vážím toho, co mi dala moje rodina, jaké jsem měl dětství a dospívání díky svým rodičům i prarodičům, včetně nádherné vánoční atmosféry. To vše ve mně zůstalo, nesu si to v sobě celý život, je to největší dar, který může člověk dostat a nelze ho ničím vyvážit.

Vaše vánoční a novoroční přání občanům?

Hodně zdraví, pohody, setkání s rodinou a přáteli, také trochu štěstí každý z nás potřebuje. A hlavně všem přeji setkání s dobrými lidmi, přáteli, kteří jsou ochotni pomoci v nouzi. Co nejvíce radosti a co nejméně smutku, úspěchy v práci i osobním životě. A zvláště dětem pak radost z každého dárku, splněná přání a rozzářené oči u stromečku.