Pro dokonalost prožitku však v místnosti schází zrcadla a v rozpočtu ústavu potřebné peníze.

Základ senzorické místnosti položili na sklonku minulého roku návštěvníci vánočního benefičního koncertu, jehož výtěžek směřoval do ústavu.

„Naštěstí jsme už měli vodní postel. Z výtěžku jsme pořídili další zařízení, manžel naší pracovnice provedl stavební úpravy, teď čekáme na objednaný nábytek. Chybí nám ale zrcadla, na která potřebujeme třináct tisíc korun,“ uvedla ředitelka jesenického ústavu Lenka Kožoušková.

„Kdyby se objevil sponzor, budeme rádi. Každého dárce vítáme. Na Jesenicku sponzoři nejsou,“ podotkla Kožoušková.

„Zrcadla by byla umístěná po třech stranách postele, aby vytvářela nekonečný prostor a uživatelé mohli vše lépe pozorovat,“ zdůvodnila vedoucí sociálního úseku Veronika Sahánková.

Senzorická místnost je pro relaxaci těžce postižených dětí neocenitelná. Připomíná pohádkový pokojíček, po kterém touží snad každá holčička. Nad postelí je baldachýn a stříbrná disko koule. Na zdech jsou lampy, které mění barvu.

Terapeutka dětem pouští hudbu, o vůni se stará aromalampa. Kromě toho zde je velká zásoba hraček na rozvíjení motoriky a dalších schopností postižených dětí.

„Je to světelná a psychorelaxační místnost, kde s pomocí barevných, světelných, zvukových efektů a aromalampy rozvíjíme u uživatelů vjemy čichové, zrakové, sluchové i hmatové,“ uvedla ředitelka. „Dětem se tady uvolní svaly, dýchání, nejsou v křeči, lépe se jim jí, polyká,“ vysvětlila Sahánková.