Uzavření výchovného ústavu postihne desítky rodin, jejichž členové v něm pracují. O zaměstnání přijdou především lidé ze samotné Vidnavy, ale také z Černé Vody, Žulové, nebo Staré Červené Vody. Jedná se především o pedagogy, v ústavu ale pracuje například i řidič, údržbář nebo kuchařky.

„Okres Jeseník je z hlediska nezaměstnanosti nejvíce postiženým regionem v rámci Olomouckého kraje. Najít nové zaměstnání se zaměřením na speciální školství na Jesenicku téměř nemožné,“ upozornila již dříve ředitelka Výchovného ústavu Vidnava Dagmar Bakešová.

Ministerstvo školství zrušení ústavu zdůvodňuje faktem, že je dlouhodobě naplněný méně než z poloviny. „Sídlí v nevyhovujících prostorách, které by vyžadovaly vysoké investice. Některé objekty nejsou využívány, čímž vznikají zvýšené finanční náklady na provoz a údržbu. Pro kontakty klientů s rodinami je zařízení v této lokalitě hůře dostupné,“ doplnila další důvody mluvčí ministerstva školství Jana Holíková.

Proti rušení ústavu se staví představitelé města Vidnavy. „Jako vedení radnice s tím zásadně nesouhlasíme, ale to je vše, co můžeme dělat,“ posteskla si starostka Vidnavy Eva Pavličíková.

Starostka podle svých slov intervenovala přímo na ministerstvu školství. Vysvětlovala, že ve zdejším regionu je nejvyšší nezaměstnanost z celé České republiky.

Vidnavsko je odlehlá oblast, v níž pro podnikatele panují těžké podmínky. „Je smutné, že z oblasti s vysokou nezaměstnaností odchází i státní organizace. Požádali jsme o podporu Olomoucký kraj, ale nevím, zda to už není ze strany ministerstva školství definitivní tečka,“ řekla Pavličíková.

O zrušení ústavu se začalo hovořit před několika měsíci. Loni v srpnu vyzvalo ministerstvo školství ředitele svých podřízených organizací k úsporám. V síti, která spadá od Diagnostický ústav pro mládež Ostrava, mělo zaniknout dvacet procent její kapacity. Padl tak návrh zrušit zařízení ve Vidnavě.

Ani škrty přitom nevzaly ministerským úředníkům některé nadstandardní výhody. Server Aktuálně.cz například zjistil, že ministerstvo školství vyplatilo v první polovině roku 2011 z fondu kulturních a sociálních potřeb 60 tisíc korun za masáže svých úředníků.

Jaké bude od července využití tří uvolněných budov, v nichž výchovný ústav sídlí, zatím není jasné.

„Ráda bych, aby nezůstaly prázdné. Protože pokud prázdné zůstanou, bude to katastrofa,“ míní ředitelka Bakešová. Pokud by objekty nenašly nové využití, hrozilo by podle Bakešové jejich postupné chátrání.

Výchovný ústav ve Vidnavě funguje od roku 1993 a má kapacitu 48 míst. Pro děti od 13 do 15 let zde funguje základní škola. Ty starší navštěvují buď dva učební obory: provoz společného stravování a truhlářská výroba, nebo takzvanou pracovně výchovnou skupinu.

A co ústav v Žulové?

Na Jesenicku funguje výchovný ústav také v Žulové. Hrozí i jemu zrušení?

„Ministerstvo školství chystá optimalizaci i dalších školských zařízení pro výkon ústavní a ochranné výchovy. Nemusí to znamenat jen rušení, ale také částečné omezení, změnu činnosti nebo i rozšíření specializovaných zařízení v oblastech, kde jsou dosud tyto služby nedostatečné. O konkrétních místech se zatím stále jedná,“ sdělila mluvčí Holíková.