Do vzdálené asijské země však členové výpravy nejedou jen na výlet. Chtějí pomoci tamním pastevcům, kterým uplynulou zimu kvůli mrazům zahynul dobytek. Řada obyvatel tak přišla o svou obživu, musela opustit domov a dostala se do sociální pasti. Umějí však vyrábět tradiční mongolské obydlí – jurty.

A právě toho čeští cestovatelé využijí. Chtějí podpořit výrobu jurt, která pastevcům zajistí živobytí. „Budeme dohlížet na výrobu jurt. Následně je necháme v kontejnerech po železnici dopravit do České republiky, kde zajistíme jejich prodej. Část kupců už máme domluvených. Mezi zájemci jsou například lesní školky, které v jurtách sídlí,“ řekla mluvčí projektu Dana Dvořáková.

Na druhé části projektu mladí lidé spolupracují s Charitou České republiky. Využijí své vzdělání a zkušenosti a v Ulánbátaru uspořádají vzdělávací kurz pro sociální pracovníky. Každý ze členů týmu se totiž zabývá zážitkovou pedagogikou nebo vzděláváním dospělých. „Nechtěli jsme jet do Mongolska jen na výlet, ale chtěli jsme místním obyvatelům něco přinést,“ vysvětlila Dvořáková.

Proč právě do Mongolska?

Proč se cestovatelé rozhodli vyjet právě do odlehlé středoasijské republiky? Podle Dany Dvořákové proto, že Mongolsko je země s rozlohou desetkrát větší než Česká republika, má zajímavou kulturu a řada Mongolců jezdí do Čech za prací.

„Když jsme se začali bavit o cestě na východ, prohlásil jeden ze členů týmu, Michal Kristýnek: „Já chci jurtu“. Nakonec si ji koupíme všichni. S přítelem v ní zkusíme bydlet celý rok,“ řekla Dvořáková, kterou k Šumpersku pojí pravidelné cesty na chalupu v Pustých Žibřidovicích. Přímo z regionu pocházejí dva členové týmu: Michal Kristýnek a Libor Macek.

Dvě desítky tisíc kilometrů chtějí cestovatelé zdolat za pomocí dvou vozů značky Žiguli. Auto této značky si otestovali již na expedici do Rumunska, kde se osvědčilo jako praktický pomocník. „Není v něm žádná elektronika, můžeme jej proto spravit na místě,“ vysvětlila Dvořáková.

Pokud někdo touží vlastnit exotické obydlí nebo chce pomoci mongolským pastevcům, má příležitost. Některé z jurt, které v září dorazí do České republiky, svého majitele zatím nemají. (pek)