„Seznam adres už neobsahuje místa, která dříve měla povolení, ale už v současné době už na nich žádné přístroje nejsou. Podle vyhlášky provozovatelé již nemají možnost o povolení znovu zažádat," uvedla mluvčí šumperské radnice Olga Hajduková.

I když zastupitelé vyhlášku odsouhlasili, tématu hazardu se chtějí věnovat dál. Pracovní schůzku iniciovali členové městského parlamentu za hnutí ANO, kteří si boj proti hernám dali do volebního programu. Na neveřejném zasedání se zastupitelé sejdou 28. května.

„Od pracovní schůzky si slibuji především větší informovanost zastupitelů ve vztahu k připravovanému loterijnímu zákonu. Proto chci také pozvat odborníky, kteří se této problematice věnují. Mohou popsat praxi z ostatních měst. Zastupitelům dostatek informací může v budoucnu usnadnit rozhodování," sdělil člen městského parlamentu Tomáš Menšík (ANO).

Podle odhadů šumperskými hernami ročně proteče kolem 250 milionů korun. Denně tak lidé v hernách nechají statisíce korun. Zhruba pětadvacet milionů korun z hazardu pak městu ročně putuje do rozpočtu. Z těchto peněz radnice dotuje sport, kulturu i sociální oblast.

Pro města a obce ale bude stejně klíčový zmíněný zákon, který připravuje ministerstvo financí. Původně se počítalo s tím, že bude platit od začátku příštího roku. Jenže nyní se tvrdý bič na hazard se o rok odkládá. Ministerstvo totiž nestíhá přípravu monitorovacího systému, který by dohlížel nad hráči. Navíc věc komplikuje posuzování zákona Evropskou komisí.

Připravovaná legislativa například navrhuje, aby počet heren byl regulován podle počtu obyvatel. V Šumperku by tak mohlo být zhruba šest heren. K automatům by se také už neměli dostat lidé, kteří pobírají sociální dávky, podporu v nezaměstnanosti či jsou dlužníky.