Radní k tomuto kroku vyprovokovaly nedávné události. Kdo někdy zažil útok psa nebo viděl, jak se dva psi trhají na kusy, nechce podobnou scénu prožít znovu. Ve Vidnavě na Jesenicku měl poslední případ i soudní dohru.

„Vyhláška přímo nařizuje, aby majitelé vodili psy na vodítku. Její dodržování kontrolujeme. Při neuposlechnutí hrozí majitelům psů postih,“ řekla starostka Vidnavy Eva Pavličíková (ČSSD).

Přibližně před rokem zažilo pohraniční město malý horor. Jeden z místních občanů si zašel sednout do podniku Večerka. Dal si zde víc skleniček, než bylo zdrávo a začal se nudit. V opilosti pak poslal svého velkého psa na příslušníka mnohem menší rasy.

„Podnapilý muž přikázal svému psovi: trhej! Ten jej naslovo poslechl. U soudu pak majitelce zaplatil hodně peněz,“ zavzpomínal na událost Miloslav Haderka z Vidnavy a hrdě sledoval, jak si jeho pětiletá vnučka Michalka vede svého čtyřnohého kamaráda Pedra.

Lidé s vyhláškou souhlasí

„Každopádně je třeba mít psa na vodítku. Dospělí lidé i děti se volně pobíhajících psů bojí. Zvláště velká plemena mohou být nebezpečná. Je dobře, že je majitel musí mít pod dohledem,“ řekl Haderka.

Za nutnou považuje vyhlášku i Marie Magerová. „Můj pes už byl dvakrát napaden. Kdybych jej jednou nevzala rychle do náručí a nebránila ho, už by asi nežil,“ řekla paní Marie.

Vidnava je i prvním městem na Jesenicku, kde slova o čistotě bere radnice vážně. Na různých místech nechala rozmístit koše a sáčky na psí exkrementy.

„Dokonce nás už jedna paní požádala, abychom přidali další koš k dětskému hřišti. Když nás o to sami lidé žádají, má to asi smysl a můžu říct, že město je čistější,“ uvedla starostka Pavličíková. „Já svého pejska vodím i po něm uklízím, to je přece samozřejmé. Stydím se za to, když je někde nadělané,“ řekla majitelka psa Marie Magerová z Vidnavy.

Na vyhlášku se můžete podívat ZDE.