S pomocnou rukou teď přišla radnice v Rohli i zábřežská Charita.

Rohelští zastupitelé schválili okamžitý padesátitisícový příspěvek na akutní potřeby a nákupy.

Přestože na místě zasahovalo celou noc několik hasičských jednotek ze širokého okolí, plameny rodinný dům zcela zničily.

„Je naprosto neobyvatelný, zůstaly jen obvodové zdi," sdělil starosta Rohle Tomáš Michálek.

Petr Polášek se nechce rozloučit s místem, s nímž je spjatá podstatná část svého života. Protože ale nemovitost neměl pojištěnou, nebude to mít vůbec jednoduché.

„Prozatím bydlí střídavě u dcery v sousední Kamenné a v domku poblíž požářiště, kde žije handicapovaný muž, kterému dělá opatrovníka. Pokud to ale jen trochu půjde, je rozhodnutý svůj dům hned v příštím roce opravit," sdělila Jana Skalická ze zábřežské Charity.

Rekonstrukce bude složitá

Důležité slovo teď bude mít hlavně statik.

„Prohlédl si místo a zatím předběžně konstatoval, že štíty a části stropů by měly být použitelné. Rekonstrukce ale bude složitá, začíná zima, takže se vše musí hlavně co nejrychleji zakrýt," popsal aktuální situaci starosta Michálek.

Obec ve spolupráci s Charitou, která disponuje potřebným povolením krajského úřadu, vyhlásila veřejnou finanční sbírku na pomoc s obnovením obydlí i vnitřního vybavení.

Možností, jak může veřejnost přispět, je hned několik. Lidé mohou předat hotovost na několika místech nebo poslat peníze převodem na speciální transparentní účet.

Na něm si každý z dárců může kdykoliv zkontrolovat, co se s penězi děje.

„Zatím předpokládáme, že sbírka potrvá do konce února," doplnil Tomáš Michálek.

Neštěstí nechodí po horách

Celý její výtěžek následně organizátoři předají Petr Poláškovi.

„Je vidět, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Stačí okamžik a život se ubírá jiným směrem. Věříme, že tak těžká situace nenechá celou řadu lidí chladnými a rozhodnou se pomoci," uzavřela Jana Skalická z Charity.

Požár způsobil škodu za téměř milion korun. Na místě zasahovalo sedm jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů celou noc. Museli rozebrat konstrukce a strhat hořící krovy. Dovnitř se ale nedostali, protože hrozilo zřícení trámů. Celý objekt tak mohli dohasit až druhý den. Příčina je zatím v šetření.