Skandál kolem policistů odstartoval minulý týden, kdy se ukázalo, že zkoušku za zmíněného policistu skládá jeho kolega.

„Bývalý policista studoval na své náklady a ve svém vlastním volnu. V opačném případě by samozřejmě policie požadovala veškerou úhradu vynaložených nákladů. Takto pro něj z naší strany neplynou žádné závazky,“ sdělil mluvčí ostravské krajské policejní správy Miroslav Pech.

Skandál vyšel najevo minulý týden, kdy Inspekce Policie ČR přistihla při skládání zkoušky na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity Jakuba Kunčaru, který byl nadřízeným studujícího policisty. Tím byl podle informací z webové diskuse Michal Jehurnov.

Údajně se mělo jednat o zkoušku z anglického jazyka, který na rozdíl od pravého studenta ovládá Kunčar dokonale. Policisté z inspekce na podvodné praktiky při studiu patrně dostali upozornění, protože na Kunčaru u zkoušky čekali společně s pedagogy.

Oběma policistům nadřízení okamžitě ukončili služební poměr, nyní ostravské státní zastupitelství zkoumá, zda se nedopustili trestného činu poškozování cizích práv.

„Poškozená by byla Ostravská univerzita. Případ je ovšem stále ve stádiu prověřování,“ uvedl ostravský státní zástupce David Bartoš. Student, který se nechal při zkoušce zastupovat chytřejším kolegou, dostal pochopitelně vyhazov i ze školy.

Policisté, kteří se během své kariéry vzdělávají na vysoké škole, mají dvě možnosti. S policií mohou uzavřít smlouvu, jež jim garantuje poměrně výhodné úlevy. Například mají možnost studijního volna, během kterého jim jde plat v plné výši. Na placené volno mají nárok před zkouškami i během nich.

Naopak se ale ve smlouvě zavazují, že po absolvování vysokoškolského studia odpracují určitý počet let u policie.

Pokud studující z řad policie smlouvu neuzavřou, zkoušky i studijní přípravu vykonávají ve svém volném čase.

„Pokud se jedná o vyčíslení nákladů v případě, že policista o studiu podepíše smlouvu a poruší ji, veškeré náklady vždy vymáháme. Jedná se o poměrně velké částky, rozhodně v řádu desetitisíců korun. Záleží ovšem na délce studia i typu školy. Ne každému ale uzavření smlouvy vyhovuje. Někteří policisté se zřejmě nechtějí zavazovat, a to byl i případ šumperského policisty. Studium tedy bylo jeho zcela soukromou záležitostí,“ vysvětlil mluvčí krajské policejní správy.

I tak ale oba policisté přišli o nemalé peníze. „Do civilu odešli bez nároků na výslužné i jednorázové odchodné, což jsou nemalé částky a mohly by se pohybovat v řádu statisíců,“ dodal mluvčí policie.

Proč vysoce postavený policejní důstojník Jakuba Kunčar skládal za svého podřízeného zkoušku, i když mohl tušit, co tím riskuje, zůstává záhadou. Šéf uniformovaných ochránců zákona v šumperském okrese totiž patřil k velmi vzdělaným policistům, vystudoval dvě vysoké školy a má výborné jazykové znalosti.

O jeho schopnostech také svědčí fakt, že plukovnické hodnosti dosáhl již ve třiatřiceti letech. Svým „úletem“ ovšem zahodil slibnou policejní kariéru. Alespoň na tomto se shoduje řada názorů na rozsáhlé internetové diskuzi pod článkem zveřejněným minulý týden.

Uniformám bude velet šéf dopravky

Šumperk - Ve funkci vedoucího Územního odboru vnější služby šumperské policie plukovníka Jakuba Kunčaru nahradil dosavadní šéf dopravního inspektorátu Michal Harciník.

„Byl pověřen řízením odboru do doby, než se uskuteční výběrové řízení. To by se mělo konat v co nejbližší době. Jednat by se mohlo o týdny,“ informoval mluvčí krajského policejního ředitelství v Ostravě Miroslav Pech.