Díky projektu Re-use, který rozjela místní samospráva spolu se zdejšími komunálními službami, nemusí takové věci končit na skládce.
Myšlenka se zrodila u pracovníků sběrného dvora Separex.

„Sledovali, jak lidé odevzdávají i věci, které byly v dobrém stavu a daly se stále účelně využít. Podněty přicházely i od samotných občanů, kteří se dotazovali, kam by mohli nepotřebné, ale funkční věci odložit,“ popsal vznik projektu ředitel Technických služeb Zábřeh a zároveň jednatel společnosti Eko servis Zábřeh Milan Doubravský.

Nábytek a hračky ano, elektroniku ne

Celý systém funguje jednoduše. Použitou funkční věc mohou lidé zdarma odevzdat ve sběrném dvoře.

Pokud bude v dobrém stavu, pracovníci ji označí nálepkou s logem projektu a předají do bazaru v centru města ve Školské ulici. Tam bude k mání za symbolickou částku. Získané peníze poslouží na provoz systému a také na rozvoj psího útulku, který provozuje městská společnost Eko servis.

Lidé mohou nabízet k dalšímu využití nábytek, vybavení domácnosti, knihy, časopisy, hračky či sportovní vybavení. Odevzdávat naopak není možné elektroniku nebo čalouněný nábytek.

„Když lidé dělají doma pořádek, chceme jim nabídnout možnost, aby se vše nemuselo stát odpadem,“ dodal Milan Doubravský.

Starosta Zábřehu František John záměr vnímá jako další z aktivit města a jeho obyvatel pro ochranu životního prostředí.

„Prodloužení životního cyklu věcem, které by se jinak staly odpadem, přispěje k šetrnému využívání přírodních zdrojů,“ sdělil.

Zapojit osamělé rodiče s dětmi

Systémem se chtějí inspirovat i v Olomouci. Technický náměstek olomouckých Technických služeb Jiří Fryc se hodlá do Zábřehu jet podívat, jak prodej věcí ze sběrného dvora funguje.

„Podobná myšlenka jako v Zábřehu tady existuje, zatím ale k podobným věcem nemáme prostor a také čekáme, jaké neduhy v Zábřehu vyplavou, abychom jim v Olomouci mohli předejít,“ řekl Jiří Fryc.

Do projektu Re-use chtějí zábřežští do budoucna zapojit obyvatele místního domova pro osamělé rodiče s dětmi.

„Obyvatelé domova by nám mohli pomoct s provozem Re-use centra. A když se budou chtít postavit na vlastní nohy, budou si moci z těchto věcí vybavit byt,“ nastínil Milan Doubravský.