První únorové pondělí otevřela po čtvrt roce lékárna ve Zlatých Horách. Manželé, kteří jediné zařízení svého druhu ve městě provozovali přes deset let, odešli do důchodu.

„Od té doby jsme hledali někoho, kdo by lékárnu chtěl provozovat,“ řekl starosta Zlatých Hor Milan Rác.

Zařízení znovuotevřela skupina Agel. Prozatím si zde lidé mohou medikamenty vyzvednout tři dny v týdnu.

„V rámci skupiny Agel se snažíme zajišťovat komplexní péči napříč regiony. Proto jsme se rozhodli této obchodní příležitosti využít a zajistit tak kvalitní služby i v návaznosti na naši místní Jesenickou nemocnici,“ řekla mluvčí Agelu Lucie Drahošová.

Ve městě přitom nejde o jediný případ. Rok zde hledali druhého praktického lékaře. Náhradou za zemřelého předchůdce měl přijít lékař z Krnova, kterému město pronajalo ordinaci. Jenže nenastoupil, takže kraj musel výběrové řízení opakovat.

„Ozval se nám lékař z Olomoucka. Je poměrně mladý a perspektivní, nemá ani padesát let. Přidělili jsme mu byt, ordinaci, má i sestru, takže od Nového roku funguje,“ konstatoval Milan Rác.

Praktik, zubař či dětský lékař bývali v menších městech či větších obcích standardem. Ve zdravotních střediscích pár hodin v týdnu často ordinovali i specialisté. V situaci, kdy v posledních letech lékaři chybí celorepublikově, problém tím více doléhá na venkov či v pohraničí.

Za gynekologem půl dne

Od konce října je tak uzavřená například ordinace gynekologa v Hanušovicích. Na svém webu oznámil, že činnost přerušil z vážných osobních důvodů a hledá nástupce.

„Byl to tady jediný gynekolog, jezdívaly za ním i ženy z Králík. Teď musí dojíždět do Šumperku nebo do Jeseníku. Autobusem nebo vlakem je to cesta na půl dne,“ poznamenala jedna z obyvatelek města.

Tři roky čekali na zubního lékaře obyvatelé Štítů a okolí. Dentista zde začal ordinovat v polovině ledna. Jedná se o odborníka původem ze Zakarpatské Ukrajiny, který však umí dobře česky. Město pro něj rekonstruovalo byt a ordinaci, do níž zakoupilo novou techniku. Vše přišlo dohromady na 2,7 milionu korun. Podobným způsobem chce místní samospráva získat i dětského lékaře.