Nařízení se vztahuje i na doklady původně vydané bez omezení, kdy se současná podoba majitelů dokladů neshoduje s tou na fotografii. Výjimku mají jen občané, kteří se narodili před 1. lednem 1936.Na úřadech v Jeseníku i v Šumperku bylo rušno. Těm, kteří promeškali poslední termín, totiž hrozí sankce až ve výši deseti tisíc korun. „Od rána nám chodí lidé. Ještě jsme se nezastavili, ani nestihli najíst,“ zhodnotila situaci Daniela Mudrová ze správního odboru Městského úřadu Jeseník.Frmol ale nezačal teprve v pátek. „Posledních čtrnáct dní k nám chodí lidé na výměnu občanských průkazů denně,“ řekla Mudrová. Kolik lidí termín nestihlo, však nemohla říci. V počítači totiž chybí program, který by konkrétní číslo zjistil.

Žadatelé o nové doklady se před kanceláří střídali jak na běžícím páse. „Já jsem dostala pozvánku, ale jinak jsem to nechala na poslední chvíli,“ přiznala Šarlota Kubáňová z Velkých Kunětic.Svědomitě si na jesenický úřad přišla zažádat o nový průkaz i Vlasta Horandová z Pardubic, která bude nějaký čas pobývat u příbuzných na Jesenicku. „U nás jsem si zjistila, že to můžu udělat kdekoliv, a tak letím, jinak bych dostala deset tisíc pokuty. Ale ze mě by to stejně nedostali, jsem důchodkyně,“ usmívala se Horandová.

Právě hrozba pokuty byla pro ty, kdo přiběhli na poslední chvíli, hnacím motorem. „Opravdu se bude sankcionovat, ale každý případ se bude posuzovat individuálně,“ zdůraznila zástupkyně vedoucího jesenického správního odboru Helena Raidová. Naopak šumperský městský úřad s pokutováním zapomnětlivců nepočítá.

„V našem správním obvodu se jedná zhruba o třináct set lidí, kteří si dosud občanský průkaz nevyměnili, takže nové doklady mít po Novém roce nebudou. Nemohli jsme již udělat víc, lidé mohli žádosti dokonce posílat poštou,“ řekla vedoucí správního odboru šumperského městského úřadu Olga Breitzetelová.S prošlým občanským průkazem si například na poště nelze vyzvednout zásilku, seniorům hrozí, že nedostanou důchod.
Pouze několik desítek lidí s výměnou dosud otálí na Mohelnicku. „V posledních dnech zde sice bylo lidí dost, ale určitě se nedá hovořit o návalu. Výměnu do konce roku nestihne asi čtyřicet lidí,“ řekla Ivana Krejčířová z Městského úřadu Mohelnice.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY ZE ŠUMPERSKA A JESENICKA

Moje Šumpersko a JesenickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika