„Vůz funguje dobře. Musíme reagovat na veřejný pořádek, policie musí protiprávní jednání těchto lidí řešit. Zároveň nemůžeme zatěžovat zdravotnický systém. Záchranná služba tu sice má tři vozy, ale když jeden zablokuje opilý člověk, který ho znečistí, může pak být ohroženo zdraví či životů pacientů, kteří se svým jednáním nedostali do stavu intoxikace,“ řekl ředitel Městské policie Jeseník Martin Novotný.

Do letošního roku byl s odvozem těžce opilých z Jesenicka problém. Jediná protialkoholní záchytná stanice v kraji se nachází v Olomouci, kam cesta z Jeseníku trvá bezmála dvě hodiny. Jeden odvoz tak hlídku městské policie vyblokoval na půl dne.

Další čas a peníze stálo vyčistění služebního vozidla, které opilý nezřídka pozvracel. Opilí lidé tak končívali i v nemocnici v Jeseníku, kde však zase neúměrně zatěžovali tamní personál.

Dekontaminace, čištění, desinfekce

„Dosavadní vozidla jsme museli odstavit a kompletně dezinfikovat. Nejprve bylo nutné je dekontaminovat, pak se čistila chemickým způsobem a musela nechat vyčpět. To současné svými prostředky nebo zařízením od hasičů vystříkáme a pak ho čistíme dezinfekcí. Nynější auto čistíme vlastními silami,“ dodal Martin Novotný.

Vůz Volkswagen Transporter s nájezdem tři sta tisíc kilometrů získali jeseničtí strážníci letos v březnu. Zdravotnická záchranná služba jej vyřazovala v rámci pravidelné obměny vozového parku. Interiér vozu je prostorný a snadno omyvatelný, pro strážníky je v něm jednodušší i manipulace s opilým člověkem.

„Vozidlo jsme po převzetí museli polepit, aby nebylo zaměnitelné se zdravotnickou záchrannou službou. Abychom následně nemuseli řešit technikálie v autoservisu, vyměnit jsme nechali olej, rozvody a tak dále,“ doplnil Martin Novotný.

Starostka Jeseníku již dříve uvedla, že je velmi ráda, že městská policie silně opilé na záchytnou stanici odváží.

„Jeden člověk dokáže svým chováním otrávit život půlce města. Většinou to bývají lidé, kteří nemají trvalé bydliště v Jeseníku. Přicházejí k nám z různých koutů republiky. A Jeseničané si na jejich chování oprávněně stěžují,“ řekla.