Majitel přádelny, firma Slezan Frýdek-Místek, je od 23. prosince 2008 v úpadku a letos 27. února na ni soud po schůzi věřitelů vyhlásil konkurz. Od té doby se hledá vhodný kupec.

„Zájemci se postupně hlásí, jednáme s nimi, ale všichni chtějí jen některé budovy nebo pozemky. Nikdo z nich nemá představu, že by se pustil do textilní výroby. Ta je finančně velmi náročná. Obnova původní výroby - to je iluze,“ řekl personální ředitel Slezanu Luděk Korč.

Dodal, že ideální by pro podnik bylo prodat alespoň komplexní technologii, ale zdá se, že v celé Evropě není nikdo, kdo by o ni měl zájem. „Vypadá to, že rozprodáme některá zařízení a zbytek strojů půjde do šrotu,“ uvedl Korč.

Největší zájem ze strany potenciálních kupců je o vodní turbínu v areálu závodu, která je stále v provozu a dodává proud do sítě. Představuje přitom unikátní muzeální kousek – pochází z roku 1922. Vodu odebírá téměř dva kilometry dlouhým náhonem z Moravy a má běžný výkon 360 kilowathodin. To představuje zisk kolem sto tisíc korun měsíčně. Na běžnou údržbu areálu to stačí.

Insolvenční správce Slezanu zatím rozprodává jiné závody podniku a jejich zařízení v internetové aukci. V případě Hanušovic je prodáno zatím jen vybavení kanceláří a dílen a zásoby. Teprve pak přijdou na řadu stroje a nakonec prázdný areál.

„Aukce bude s největší pravděpodobností už brzy vypsána. Vyvolávací cenu určí znalecký posudek, netroufnu si ji odhadnout. Nejlépe by bylo prodat areál jako celek, protože dělení inženýrských sítí mezi několik majitelů by bylo problematické,“ řekl Korč.

Hanušovickou přádelnu založil největší šumperský podnikatel Eduard Oberleithner v roce 1859. Místo oslavy 150. výročí se někdejší špičkový podnik monarchie dočkal smutného konce.

O práci přišlo loni v prosinci devadesát lidí, zejména žen.

„Je to katastrofa. Najít práci v tomto zapadlém kraji se zdá nemožné, od začátku roku se o to marně pokouším,“ řekla jedna z bývalých přadlen, která si ale nepřála být jmenována.